شیائومی پشتیبانی نرم‌ افزاری از ردمی نوت ۹ پرو، می ۱۰ لایت ۵G و چند گوشی دیگر را پایان داد

افشین نوری
۸ خرداد ۱۴۰۲ - 14:50
شیائومی

شیائومی فروردین ماه امسال پشتیبانی نرم افزاری از گوشی می ۱۰ لایت زوم را پایان داد و حالا گوشی‌های جدیدی به این لیست اضافه شده‌اند.

شیائومی سه گوشی سری ردمی نوت ۹ را که شامل ردمی نوت ۹S، ردمی نوت ۹ پرو و ردمی نوت ۹ پرو مکس می‌شوند و همچنین گوشی می ۱۰ لایت ۵G را در این لیست قرار داده است.

وب‌سایت Xiaomiui گزارش داده است که شیائومی گوشی می ۱۰ لایت ۵G را به لیست EOS (End of Support) اضافه کرده است که این کار به معنای پایان پشتیبانی نرم افزاری از این گوشی است.

همانطور که گفته شد سه گوشی سری ردمی نوت ۹ نیز در این لیست قرار دارند، اما آن‌ها تا آخر می ۲۰۲۳ به‌روزرسانی امنیتی را دریافت خواهند کرد.

این گوشی‌ها آپدیت‌های امنیتی ماه آپریل و می را دریافت کرده‌اند و به همین‌خاطر به نظر نمی‌رسد که آپدیت جدیدی دریافت کنند. انتظار می‌رود لیست EOS شیائومی در ماه‌های آینده نیز به‌روز شود. همه گوشی‌های فوق در سال ۲۰۲۰ معرفی شدند و قرار بود تا سه سال آپدیت‌های نرم‌افزاری را دریافت کنند.

شیائومی همچنین چند ماه پیش اعلام کرد که پشتیبانی نرم‌افزاری از گوشی‌های ردمی ۸، ردمی ۸A، ردمی K30 5G و پوکو X2 را متوقف می‌کند. بنابراین این دستگاه‌ها دیگر آپدیت‌های نرم‌افزاری شیائومی را دریافت نخواهند کرد. همانطور که می‌دانید عدم پشتیبانی از یک گوشی به معنای آن است که این گوشی در معرض خطرات امنیتی قرار دارد و شرکت سازنده آن هیچ بسته امنیتی برای به‌روزرسانی آن ارائه نخواهد کرد. بنابراین توصیه می‌شود که کاربران گوشی خودشان را ارتقا دهند‌.

اگر بخواهیم مقایسه کنیم، گوشی‌های سامسونگ که در همان سال معرفی شدند تا سال ۲۰۲۴ یعنی به مدت ۴ سال آپدیت نرم‌افزاری دریافت خواهد کرد. اما شرکت‌هایی مثل اوپو، ویوو و ریلمی، سیاستی شبیه به شیائومی دارند.

اگر شما هم یکی از گوشی‌های فوق را دارید می‌توانید گوشی خود را ارتقا دهید یا اینکه با همین گوشی‌های به‌روزنشده خودتان ادامه دهید و خطرات امنیتی احتمالی را به جان بخرید. در هر حال، توصیه ما این است که حتما از یک گوشی جدید برای کاربردهای روزانه خود استفاده کنید تا اطلاعات‌تان در امنیت کامل قرار داشته باشند.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • کارگر بدبخت گفت:

    شیایومی دیگر ان برند معتبری ک من همیشه باافتخار از ش حرف میزدم نیست.. ی کمپانی بدرد نخور و دزد.. ماکارگرا چگونه گوشی خود را عوض کنیم.. در خرج زندگی روزمره خود موندیم..