"ایتالیا استفاده از چت بات ChatGPT را ممنوع کرد"

ایتالیا استفاده از چت بات ChatGPT را ممنوع کرد

۱۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۸
چت بات ChatGPT "ایتالیا استفاده از چت بات ChatGPT را ممنوع کرد"

چت بات ChatGPT در اواخر ماه نوامبر ۲۰۲۲ معرفی شد و این سرویس هوش مصنوعی حالا در عرض حدود چند ماه به چنان محبوبیتی دست یافته است که در تاریخ فناوری بی‌سابقه است و هیچ پلتفرمی تاکنون نتوانسته این تعداد کاربر در عرض کمتر از دو ماه جمع کند‌. البته ChatGPT یک اپلیکیشن مثل اپلیکیشن‌های معمولی نیست بلکه یک پلتفرم هوش مصنوعی است که بر پایه فناوری یادگیری ماشین توسعه یافته است.

براساس گزارش اخیر موسسه UBS تعداد کاربران ChatGPT از مرز ۱۰۰ میلیون کاربر عبور کرده است و از آنجاییکه فقط چند ماه از زمان عرضه آن می‌گذرد این موضوع باعث شد تا لقب سریع‌ترین اپلیکیشن یا پلتفرم دنیا از نظر رشد تعداد کاربر به این چت بات تعلق بگیرد.

حالا سازمان رگلاتوری GPDP ایتالیا که مسئول محافظت از داده‌های کاربران این کشور است دستور ممنوعیت فعالیت چت بات هوش مصنوعی ChatGPT را صادر کرد. این سازمان شرکت OpenAI را متهم کرده است که به‌طور غیرقانونی اقدام به جمع‌آوری اطلاعات کاربران کرده است.

از طرف دیگر، سازمان GPDP گفته است که شرکت OpenAI مکانیسم مشخصی برای ممتوقف کردن دسترسی افراد کم سن و سال به سرویس خودش ندارد و باید محدودیت‌هایی برای این دسته از افراد در نظر بگیرد.

این اولین بار نیست که سازمان رگلاتوری GPDP در برابر یک چت بات هوش مصنوعی موضع می‌گیرد. این سازمان در ماه فوریه نیز فعالیت چت بات Replika را ممنوع کرد. ظاهرا برخی کاربران ایتالیایی از این چت بات سوءاستفاده کرده بودند و شرکت سازنده آن مجبور شد برخی قابلیت‌ها آن را حذف کند.

سازمان ایتالیایی گفته است که شرکت OpenAI فرصت ۲۰ روزه دارد تا خود را با استاندارد این سازمان تطبیق دهد در غیر اینصورت ممکن است ۲۰ میلیون یورو جریمه شود. این شرکت هنوز واکنشی نسبت به این نشان نداده است.

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.