گلکسی S23 اولترا آیفون ۱۴ پرو مکس را در بنچمارک ها شکست داد

۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸

سامسونگ به‌تازگی سری گلکسی S23 را معرفی کرد و حالا خیلی‌ها می‌خواهند بدانند که رقابت رده‌بالاترین مدل این سری یعنی گلکسی S23 اولترا با آیفون ۱۴ پرو مکس چگونه خواهد بود. 

گلکسی S23 اولترا مجهز به نسخه انحصاری تراشه اسنپ‌دراگون ۸ نسل ۲ است و تفاوت این نسخه با نسخه اصلی آن این است که نسخه جدید سرعت کلاک بالاتری نسبت به آن دارد، بطوریکه فرکانس ماکزیمم آن به ۳.۳۶ گیگاهرتز می‌رسد، در حالیکه فرکانس ماکزیمم تراشه اصلی ۳.۲ گیگاهرتز استو از طرف دیگر سرعت کلاک واحد گرافیکی Adreno 740 از ۶۸۰MHz به ۷۱۹MHz افزایش یافته است. بنابراین امسال هم در بخش پردازشی و هم در بخش گرافیکی افزایش عملکرد را داریم. در مقابل، آیفون ۱۴ پرو مکس از تراشه A16 بایونیک بهره می‌برد. حالا نتایج بنچمارک دو گوشی پرچمدار اپل و سامسونگ نشان می‌دهد که گلکسی S23 اولترا توانسته به‌راحتی آیفون ۱۴ پرو مکس را شکست دهد‌.   

ما در مطلب جداگانه‌ای توضیح دادیم که نسخه انحصاری تراشه اسنپ‌دراگون ۸ نسل ۲ که در سری گلکسی S23 بکار رفته  توانسته است اگزینوس ۲۲۰۰ را از نظر گرافیکی در تست‌های ۳DMark شکست دهد. اگزینوس ۲۲۰۰ سال گذشته در گوشی گلکسی S22 اولترا بکار رفته بود و حالا نتایج آن نشان می‌دهند که در برابر تراشه گلکسی S23 اولترا حرفی برای گفتن ندارد و عملکرد گرافیکی نسخه جدید اسنپدراگون ۸ نسل ۲ حدود ۴۵ درصد سریع‌تر از اگزینوس ۲۲۰۰ است. 

حالا در همان تست‌ها، گلکسی S22 اولترا توانسته آیفون ۱۴ پرو مکس را شکست دهد‌. با این حال در تست‌های تک هسته‌ای و چندهسته‌ای گیک بنچ ۵ گوشی پرچمدار اپل با تراسه A16 توانسته گوشی پرچمدار سامسونگ را با نسخه جدید اسنپ‌دراگون ۸ نسل ۲ شکست دهد. اما گفته می‌سود که تراشه A16 در برابر اسنپدراگون ۸ نسل ۳ که اواخر امسال معرفی شد حرف زیادی در عملکرد تک هسته‌ای و چندهسته‌ای نخواهد داشت. 

نکته دیگر اینکه گلکسی S22 اولترا فقط در بالاترین تنظیم ۳DMark توانسته آیفون ۱۴ پرو مکس را شکست دهد و در پایین‌ترین تنظیم آن از پرچندار اپل شکست خودرده است. دلیل این تفاوت در عملکرد گلکسی S22 اولترا هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که تراشه انحصاری مشکل پایداری دارد و احتمالا در آپدیت‌های نرم‌افزاری آینده برطرف خواهد شد. للزم به ذکر است که گوشی پیکسل ۷ پرو هم در این تست‌ها شرکت داشته است که تقریبا حرفی برای گفتن نداشته است و حتی از گلکسی S22 اولترا هم شکست خورده است. 

در کل، نتایج به دست آمده نشان می‌دهند که نسخه انحصاری اسنپدراگون ۸ نسل ۲ در بخش گرافیکی عملکرد بهتری نسبت به A16 دارد اما در بخش پردازشی کمی از آن ضعیف‌تر است. کوالکام در اواخر امسال قرار است تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۳ را معرفی کند که در داخل گوشی گلکسی S24 اولترا استفاده خواهد شد و انتظار می‌رود که این گوشی بتواند آیفون ۱۵ اولترا را علاوه بر بخش گرافیکی در بخش پردازشی و محاسباتی نیز شکست بدهد. 

منبع: Wccftech

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.