IDC: بازار گوشی هوشمند در انتهای سال ۲۰۲۲ حدود ۱۸.۳ درصد کوچکتر شد

۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۲
پرفروش‌‌ ترین برندهای گوشی 2022

موسسه IDC در گزارش به وضعیت بازار گوشی هوشمند در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ پرداخته است. طبق این گزارش، میزان فروش گوشی در این مدت ۱۸.۳ درصد کاهش یافته و به ۳۰۰.۳ میلیون دستگاه رسیده است.   

در گزارش IDC گفته شده است که هر پنج شرکت برتر بازار گوشی هوشمند، با کاهش دو رقمی فروش گوشی‌های خود در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ مواجه شدند. در مجموع، در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۲۱ میلیارد دستگاه گوشی هوشمند عرضه شده که کمتر از آمار ۱.۳۶ میلیارد دستگاه سال ۲۰۲۱ بود. 

در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲، اپل همچنان در صدر قرار داشته است. این شرکت ۷۲.۴ میلیون دستگاه عرضه کرده و ۲۴.۱ درصد از سهم بازار را در اختیار داشته است. در رده بعدی سامسونگ با سهم ۱۹.۴ درصدی و عرضه ۵۸.۲ میلیون دستگاه قرار گرفته است. شیائومی با سهم ۱۱ درصدی و عرضه ۳۳.۲ میلیون دستگاه در رتبه سوم قرار گرفته است‌. شیائومی نسبت به سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ کاهش فروش ۲۶.۳ درصدی را تجربه کرده که رقم بسیار قابل‌توجهی است. 

اما در کل سال ۲۰۲۲، سامسونگ با عرضه ۲۶۰.۹ میایون گوشی و سهم بازار ۲۱.۶ درصد در صدر قرار گرفته، اپل با سهم ۱۸.۸ درصدی و عرضه ۲۲۶.۴ میلیون دستگاه در رده دوم، شیائومی با سهم ۱۲.۷ درصدی و عرضه ۱۵۳.۱ میلیون گوشی در رده سوم جای گرفته‌اند. 

موسسه IDC، دلیل این کاهش عرضه در بازار گوشی هوسمند را بحران اقتصاد جهانی و افزایش نرخ تورم عنوان کرده است. این وضعیت باعث کاهش تقاضا گردیده و در نتیجه خریداران زیادی برای گوشی‌های هوشمند وجود ندارد. 

در هر حال، باید منتظر بمانیم و ببینیم وضعیت بازار در سال ۲۰۲۳ چگونه خواهد بود.

منبع: Gsmsrena

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.