تلسکوپ هابل تصویر نادری از دو کهکشان در حالا ادغام ثبت کرد

افشین نوری
۶ آذر ۱۴۰۱ - 09:16

تلسکوپ هابل این هفته تصویر جدیدی به ثبت رسانده است که زیبایی خاصی دارد. این تصویر مربوط به مجموعه‌ای از کهکشان‌‌ها می‌شود که دو کهکشان در حال ادغام را نمایش می‌دهد‌. این دو کهکشان با نام علمی Arp-Madore 417-391 شناخته می‌شوند و در فاصله ۶۷۰ میلیون سال نوری از ما قرار دارند.

در اصطلاح ستاره‌شناسی به این نوع کهکشان‌های ادغام‌شونده Peculiar galaxy می‌گویند و نحوه ادغام شدن آن‌ها معمولا دارای اشکال عجیبی است که به ندرت اتفاق می‌افتند‌. 

ادغام‌ کهکشان‌ها با یکدیگر یک پدیده بسیار جذاب در کیهان است و در اثر نیروی بسیار قدرتمند گرانش اتفاق می‌افتد. Arp-Madore نیز جزو این دسته از کهکشان‌هاست که تلسکوپ هابل توانسته تداخل آن‌ها با یکدیگر را ثبت کند. 

هابل قبلا نیز تصاویر مشابهی از ادغام‌ کهکشان‌ها ثبت کرده است و وقتی دو یا چند کهکشان به هم بسبار نزدیک می‌شوند باید منتظر در هم فرو رفتن آن بود. معمولا یکی از این‌ کهکشان‌ها بزرگتر از دیگری است و گرانش شدید آن باعث جذب شدن دیگری به سمت آن می‌شود. در اثر برخورد دو ‌کهکشان به یکدیگر یک کهکشان بسیار بزرگتر ایجاد می‌شود که حتی ممکن است سیاه‌چاله‌های بزرگی نیز در داخل آن شکل بگیرند. 

اگر شما هم با دیدن این تصویر لذت بردید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: DigitalTrends

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.