ناسا نزدیک ترین تصاویر از قمر اروپا را منتشر کرد

9 مهر 1401 - 08:22
فضاپیمای جونو

فضاپیمای جونو (Juno) در تاریخ 5 آگوست 2011 از پایگاه کیپ کاناورال (Cape Canaveral) به فضا پرتاب شد و در 5 جولای 2016 در مدار سیاره‌ی مشتری قرار گرفت. این فضاپیما سال گذشته‌ی میلادی اولین تصاویر از گانیمد (Ganymede)، بزرگ‌ترین قمر مشتری، را به زمین ارسال کرد و حالا موفق شده تا پس از گذشت 2 دهه نزدیک‌ترین تصاویر از قمر یخی اروپا (Europa) را نیز ثبت و ارسال کند.

قمر اروپا

جونو در حالی موفق به ثبت نزدیک‌ترین تصاویر از اروپا شد که با سرعت 14.7 مایل بر ثانیه در ارتفاع کمتر از 310 مایلی این قمر در حال چرخش بود. تصاویر منتشرشده نیز مربوط به بخشی از قسمت شمالی اروپاست که با نام Annwn Regio شناخته می‌شود. قرار است که ناسا این تصاویر را با مشاهدات قبلی مقایسه کرده و احتمال تغییر وضعیت سطح قمر اروپا در طی دو دهه‌ی گذشته را بررسی کند.

قمر اروپا

تا پیش از این، فضاپیمای گالیله (Galileo) در سال 2000 نزدیک‌ترین تصاویر از قمر یخی سیاره مشتری را به ثبت رسانده بود. حالا تصاویر ثبت‌شده‌ی جدید به ناسا کمک خواهد کرد تا در مورد سطح یخی این قمر، ساختار آن و همچنین ارتباط آن با مگنتوسفر سیاره‌ی مشتری اطلاعات بیشتری را به دست بیاورد.

منبع: TechSpot

برچسب‌ها: ، ، ،

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید