مشکل کمبود تراشه تا سال 2024 ادامه خواهد داشت

23 فروردین 1401 - 19:33
کمبود تراشه

موسسه‌ی تحقیقاتی Techcet در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرده است که مشکل کمبود تراشه تا سال 2024 میلادی و پس از بازشدن کارخانه‌های ساخت ویفر (Wafer) ادامه خواهد داشت.

این گزارش نشان می‌دهد که علی‌رغم افزایش ظرفیت تولید شرکت‌ها، افزایش میزان تقاضا در سال‌های 2022 و 2023 باعث خواهد شد تا مشکل کمبود تراشه‌ کماکان ادامه داشته باشد. در حال حاضر حدود 7200 ویفر 300 میلی‌متری در هر ماه تولید می‌شود که تقریباً پاسخگوی نیاز فعلی شرکت‌هاست اما از آن‌جایی که میزان تفاضا روز به روز در حال افزایش است، انتظار می‌رود که مشکل کمبود تراشه نیز کماکان پابرجا باشد.

شرکت‌های تولیدکننده‌ی ویفر در حال ساخت کارخانه‌های جدید برای پاسخگویی به میزان تقاضای بالای مشتریان هستند اما ساخت این کارخانه‌ها به زمان زیادی نیاز دارد. گزارش Techcet نشان می‌دهد که شرکت‌های چینی می‌توانند از فرصت استفاده کرده و بخشی از ویفرهای مورد نیاز بازار را تولید کنند اما افزایش هزینه‌ی مواد اولیه فشار زیادی را روی این شرکت‌ها وارد کرده است. با این وجود، شرکت‌های سازنده نسبت به افزایش هزینه‌ی ساخت ویفرها نگران نیستند چرا که بازار این محصولات در سال گذشته برای اولین بار در 10 سال اخیر با رشدی 14.1 درصدی مواجه بوده است.

منبع: TechSpot

برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.