ادای احترام گوگل به استیون هاوکینگ [تماشا کنید]

18 دی 1400 - 17:33
ادای احترام گوگل به استیون هاوکینگ

جدیدترین ویدیوی گوگل دودل (Google Doodle) ادای احترامی به زندگی، میراث و آثار استیون هاوکینگ، یکی از برزگ‌ترین فیزیک‌دانان و کیهان‌شناسان تاریخ است. این ویدیو امروز به مناسب سالروز تولد هاوکینگ منتشر شده است.

استیون هاوکینگ در تاریخ 18 دی 1320 (8 ژانویه 1942) در آکسفورد انگلستان چشم به جهان گشود. او بخش اعظمی از تحصیلات خود را در مدرسه‌ی سنت آلبنز در هرتفوردشایر گذراند و در حالی که در سن 17 سالگی قصد داشت تا در رشته‌ی ریاضیات به فعالیت خود ادامه دهد اما به خواسته‌ی پدر خود به دانشگاه آکسفورد رفت و در آن‌جا در رشته‌ی فیزیک و شیمی مشغول به تحصیل شد.

هاوکینگ در اواخر سال‌های حضور خود در این دانشگاه با مشکلات فیزیکی متعددی مانند عدم توانایی پاروزدن و سقوط از پله‌ها روبه‌رو شد. پس از فارغ‌اتحصیل شدن از دانشگاه آکسفورد، هاوکینگ در سال 1962 تحصیل در رشته‌ی کیهان‌شناسی در دانشگاه کیمبریج را آغاز کرد. مشکلات فیزیکی او پس از چند ماه وخیم‌تر شد تا جایی که صحبت‌کردن نیز به امری دشوار برای او تبدیل شده بود. در سال 1963 علائم بیماری نادر ALS در او شناسایی شد و پزشکان اعلام کردند که او حداکثر دو سال دیگر زنده خواهد ماند. با این وجود، استیون هاوکینگ در سال 1966 مدرک PHD خود را دریافت کرد.

بسیاری از تئوری‌ها و آثار استیون هاوکینگ از جمله پایان‌نامه‌ی PHD او در مورد فیزیک سیاه‌چاله‌ها بوده است. او در سال 1974 ثابت کرد که سیاه‌چاله‌ها نوعی تابش را از خود ساطع می‌کنند که حالا دانشمندان نام آن را “تابش هاوکینگ” نامیده‌اند. بیماری ALS هاوکینگ در این مدت پیشرفت زیادی داشت و در نهایت منجر شد تا او توانایی راه‌رفتن و صحبت‌کردن را به‌طور کامل از دست بدهد.

یکی از اهداف اصلی استیون هاوکینگ، ایجاد حس علاقه نسبت به کیهان‌شناسی در دیگران بود. او در سال 1988 کتابی با نام تاریخچه مختصر زمان را منتشر کرد که در آن به توضیح تئوری‌های دشوار فیزیک و سوالات مربوط به جهان با زبانی ساده پرداخت. موفقیت چشمگیر این کتاب باعث شد تا هاوکینگ به شهرت بالایی دست پیدا کند. استیون هاوکینگ در تاریخ 23 اسفند 1396 (14 مارچ 2018) در منزل خود در کمبریج انگلستان درگذشت.

منبع: 9to5Google

برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.