۱۶ اتفاق مهم که در سال ۲۰۲۱ رخ دادند؛ از ناسا تا اسکار

1 دی 1400 - 10:30
۱۶ اتفاق مهم که در سال ۲۰۲۱ رخ دادند

سال ۲۰۲۱ میلادی اساساً اهمیت زیادی در تاریخ جهان دارد. در این سال بعد از شروع و همه‌گیری بیماری کرونا، بشریت فرصت پیدا کرد تا از پس عواقب این بحران خارج شود و نشان دهد که تا چه اندازه می‌تواند به سمت جلو حرکت و در مقابل طوفان‌ها مقاومت کند.

در این سال همچنین فناوری و دانش به عنوان دوستان انسان وارد عرصه شدند تا مانند همیشه راه را برای ما روشن کنند و تاریکی‌ها را در یکی از سخت‌ترین برهه‌های تاریخی کنار بزند. ما مشعل‌هایی را در دست گرفته‌ایم که روشن کردن آن‌ها هزاران سال زمان برده است و امیدواریم تا ابد هم فروغ آن‌ها راهنمای راه ما باشند.

بنابراین با توجه به این موارد، مهم‌ترین اتفاقات سال جاری میلادی که تنها چند روز تا پایان آن فاصله داریم را بررسی خواهیم کرد. جهان در سال ۲۰۲۱ چه چیزی را برای ما به ارمغان آورد و ما چه چیزی را به آن ارائه دادیم؟ با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق به این موارد بیندازیم.

بیش از ۸.۴۷ میلیارد واکسیناسیون کرونا انجام شد

واکسن کرونا

در ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی انگلستان اولین واکسن بیماری کووید ۱۹ را به یک زن ۹۰ ساله تزریق کرد. اکنون تقریباً‌ یک سال بعد، نزدیک به ۹ میلیارد دوز واکسن کرونا در سرتاسر جهان به انسان‌ها تزریق شده‌اند و این عدد هر ثانیه نیز افزایش می‌یابد.

در نتیجه این بزرگ‌ترین کمپین گسترده واکسیناسیون در تاریخ جهان است. سرعت، شدت و کارایی این واکسن به شکل قابل توجهی خود را نشان داده است و تخمین زده می‌شود که ما تنها سه ماه تا زمانی که حدود ۷۵ درصد از جمعیت جهان حداقل یک دوز از واکسن‌های کرونا تزریق کرده باشد، فاصله داریم.

پهپادها به ما کمک کردند که آلودگی پلاستیکی را تا حدودی حل کنیم

ممکن است فیلسوف‌ها بعد از دیدن چنین سرتیتری بپرسند آیا واقعاً باید چنین واقعه‌ای را جشن گرفت؟ ما خودمان بحرانی عظیم را به وجود آورده‌ایم و حالا که راه حلی کوچک برای آن پیدا کرده‌ایم، آیا باید تا این اندازه خوش‌حال باشیم؟

شاید نه در این حد و اندازه ولی سرانجام بعد از سال‌ها ناکامی، این موقعیت فراهم شده است تا مناسبتی مناسب را در نظر بگیریم و خوش‌حال باشیم.

دانشمندان در سال جاری میلادی در استارتاپ Ellipsis Earth توانستند با کمک دوربین‌های نصب شده روی پهپادها، منبع اصلی برخی از آلودگی‌ها را پیدا و در نتیجه راه حلی برای جلوگیری یا جمع‌آوری پسماند‌های حاصل از آن‌ها ارائه دهند.

تشخیص منبع آلودگی به آن‌ها اجازه داد که از رها شدن زباله‌ها توسط شرکت‌ها جلوگیری کنند، روی ساحل‌ها مدیریت انجام دهند و سطل‌های زباله را در مکان‌های مناسبی نصب کنند. به نظر می‌رسد نیازی نیست تا چندان منتظر همه‌گیری این روش در سایر مناطق جهان باشیم.

مغز یک انسان به صورت بی‌سیم به یک کامپیوتر متصل شد

در مارس ۲۰۲۱ محققان دانشگاه براون توانستند امواج مغزی را به صورت بی‌سیم با موفقیت به یک کامپیوتر ارسال کنند. این حرکت کمک شگرفی به افراد معلول خواهد کرد و با حذف سیم‌ها، فناوری پیچیده آن را یک قدم بیشتر به استفاده‌های خانگی نزدیک می‌کند.

در این فناوری از رابط‌های مغز-کامپیوتر (BCI) برای کمک به این دسته از افراد از طریق پروتزهای رباتیک و حتی اندام‌های خود آن اشخاص استفاده شده است. حالا برای اولین بار به کمک این پیشرفت بزرگ، شرکت کنندگان در این آزمایش می‌توانند از این فناوری خارج از محیط آزمایشگاهی و در خانه خود بهره بگیرند.

به نظر می‌رسد تا با توجه به سرعت پیشرفت فناوری، به زودی شاهد انسان‌هایی خواهیم بود که قسمت‌های زیادی از بدن آن‌ها از قطعات رباتیک تشکیل شده است. احتمالاً این پیشرفت با وجود تاثیر خارق‌العاده خود، یک شروع کوچک برای تحولی بسیار بزرگ‌تر است.

چین مالاریا را ریشه‌کن کرد

در انتهای ماه ژوئن سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که چین به دنبال دهه‌ها تلاش پایدار و پیوسته نهایتاً توانسته است بیماری مالاریا را در کشور خود ریشه‌کن کند. از سال ۱۹۴۰ چین سالانه ۳۰ میلیون کیس مالاریا را گزارش می‌کرد.

سرانجام در سال ۲۰۲۰ چین برای چهارمین سال متوالی گزارش کرد که هیچ کیس مبتلا به این بیماری در این کشور مشاهده نشده است؛ این شرطی به شمار می‌رود که تحت آن سازمان بهداشت جهانی یک بیماری را در یک منطقه ریشه‌کن اعلام می‌کند. در آوریل امسال نیز همین سازمان کمپینی را برای ریشه‌کن کردن این بیماری در ۲۵ کشور تا سال ۲۰۲۵ میلادی آغاز کرد.

حساب توییتر دونالد ترامپ مسدود شد

حساب توییتر ترامپ ۲۰۲۱

در طول دهه گذشته ما به دفعات شاهد این بوده‌ایم که پلتفرم‌های بزرگ دنیای دیجیتال پیوسته در برابر مواردی که کاربرانشان را تهدید می‌کنند، ضعف نشان داده و نتوانسته‌اند آن‌طوری که انتظار می‌رود، از آن‌ها محافظت کنند.

یکی از دلایلی که مانع آن‌ها در انجام اقدامات لازم می‌شود، سیاست و دلایلی سیاسی است. بنابراین نهایتاً زمانی که دونالد ترامپ در ماه ژانویه امسال به پایان دوره ریاست جمهوری خود رسید، این فرصت در اختیار توییتر قرار گرفت تا حساب کاربری شخصی او را مسدود کند.

بعد از تهاجم معترضان کنگره ایالات متحده آمریکا، توییتر بهانه خود را پیدا کرد و حساب کاربری ترامپ را در حالی مسدود نمود که ۱۲ روز تا انتهای دوره ۴ ساله ریاست جمهوری او باقی مانده بود. ترامپ با بیش از ۸۵ میلیون دنبال کننده هنوز هم نتوانسته است به حساب کاربری خود بازگردد.

تحلیلگران نرم‌افزاری ساختند که در زمینه مبارزه با کودک‌آزاری جنسی انقلابی است

تیم Internet Watch Foundation در سال جاری میلادی تلاشی خارق‌العاده را در جهت هدفی بزرگ به سرانجام رساند. آن‌ها با صرف ساعت‌ها زمان با مشاهده، بررسی و طبقه‌بندی تصاویر کودک‌آزاری جنسی به کشورها کمک کردند تا متخلفان را به دام بیندازند.

نهایتاً چندی پیش آن‌ها موفق شدند نتایج تلاش‌های خود را طی یک برنامه در اختیار دولت‌ها و آژانس‌های قانونی سراسر جهان قرار دهند. به این ترتیب اکنون بشر می‌تواند کیس‌های جدید را از طریق مشاهده تصاویر آن‌ها اولویت‌بندی کرده، محتوای مرتبط را از دسترس افراد متخلف حذف و آن‌ها را تحویل عدالت دهد.

ناسا روی مریخ اکسیژن تولید کرد

مریخ نورد استقامت ناسا

مریخ‌نورد استقامت ناسا که امسال به مریخ پرتاب شد، توانست مقداری از کربن دی‌اکسید موجود در جو این سیاره را به اکسیژن تبدیل کند.

به عنوان یک پرش بزرگ برای مسکونی شدن مریخ برای انسان‌ها، ناسا گفته است که این حرکت باید «به تسهیل شدن تبدیل داستان‌های علمی تخیلی به حقایق علمی» کمک کند. شما را نمی‌دانم ولی حتی خود این جمله دلیلی است تا ما هیجان‌زده شویم!

اسپیس ایکس نیز از جمله شرکت‌هایی است که علاقه زیادی به مسکونی کردن مریخ دارد و تلاش‌های زیادی را هم در این زمینه دنبال می‌کند. به نظر می‌رسد با این حجم از توجه، فاصله چندانی با این آرمان نداریم.

اولین مدرسه ۳ بعدی جهان افتتاح شد

در کمتر از ۲۴ ساعت یا دقیق‌تر، تنها در ۱۵ ساعت، گروه خانه‌سازی 14Trees در ژولای سال جاری میلادی یک مدرسه را در مالاوی با فناوری ۳ بعدی پرینت کرد.

این نوآوری می‌تواند کمک کند تا کمبود کلاس‌های درس در کشورهای مختلف تا حد زیادی برطرف شود. تنها تصور کنید که کودکان در مناطقی مانند آفریقا نهایتاً به تحصیل دسترسی بهتری داشته باشند و یا دانش‌آموزان در سراسر جهان فواصل کوتاه‌تری را برای رسیدن به مدرسه طی کنند.

حتی می‌توان تصور کرد که ادارات هم به همین شیوه در فواصل کمتری ساخته شوند و به این ترتیب نیازی نباشد که کارمندان مدت زیادی را در مسافت و جابه‌جایی بگذارنند.

زنان و کودکان جلوی این مدرسه ۳ بعدی در مالاوا زدند و رقصیدند تا باری دیگر به یاد آوریم که علم زندگی را برای بشریت بهبود داده است.

رانندگان اوبر در انگلستان حقوق کارگری دریافت کردند

مسئله اقتصاد در دنیای دیجیتال همیشه در هاله‌ای از ابهام قرار داشته است. کسانی که در مشاغلی مرتبط به شبکه‌های اجتماعی، فریلنسری و … فعالیت می‌کنند، با دغدغه‌های شغلی زیادی مواجه می‌شوند. امسال پس از تصویب اعطای حقوق کارگری به رانندگانی که در سرویس اوبر مشغول به فعالیت هستند، قدم بزرگی برای توجه به حقوق این اشخاص پشت سر گذاشته شد.

این قانون به رانندگان اوبر این حق را اعطا کرد که حداقل دستمزد و تعطیلات را دریافت کنند. در حقیقت پیش از این، قانون باور داشت که آن‌ها کارگر نیستند و به صورت خوداشتغال فعالیت می‌کنند.

دبیر کل اتحادیه اپلیکیشن‌های رانندگی بعد از تصویب این قانون گفت: «این قانون اساساً اقتصاد گیگ‌ها را تغییر خواهد داد و تبعیض در خصوص حقوق کارگران در چنین الگوریتم‌ها و قراردادهایی را به بن‌بست خواهد رساند.»

واکسن جدید HIV حدود ۹۷ درصد اثربخشی داشته است

طبق آمار ارائه شده توسط UNAIDS در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۷.۷ میلیون نفر در سراسر جهان به ایدز مبتلا بوده‌اند. اگرچه فرصت‌های تحقیقاتی جدید و توجه جهانی، به مسئله HIV و ایدز جلب شده‌اند ولی ما هنوز هم شاهد مرگ هزاران نفر در سال به دلیل ابتلا به این بیماری یا بیماری‌های مرتبط به آن هستیم.

خوشبختانه سال ۲۰۲۱ امیدی تازه در دل بشر روشن کرد و این رویا که به سمت جهانی بدون ایدز پیش می‌رویم را بیشتر تقویت نمود. در سال جاری میلادی طبق گزارش ABC News یک تیم تحقیقاتی موفق شد آماری را از یک واکسن منتشر کند که در تست بالینی موفق به ارائه پاسخ ۹۷ درصدی در مقابل این بیماری شده است.

اگرچه این واکسن هنوز در فاز ۱ قرار دارد و مشخصاً زمان زیادی تا عرضه نسخه کامل و جهانی آن باقی مانده است ولی نرخ بهره‌وری بالای آن به عنوان یک نوآوری جدید و امیدبخش در این زمینه برشمرده می‌شود که همین حالا هم توجه زیادی را به خود جذب کرده است.

اولین هواپیمای مجهز به سوخت کاملاً تجدیدپذیر پرواز کرد

در ماه دسامبر اولین هواپیمای تاریخ که مجهز به سوخت ۱۰۰ درصد تجدیدپذیر غیرپترولیوم بود، از مقصد شیکاگو به واشنگتن دی سی پرواز کرد. این سوخت از آب شیرین و ذرت تشکیل شده است که مسلماً ترکیبی شیرین و گاهاً خوشمزه هم تلقی می‌شود!

به گفته محققان این سوخت تا ۷۵ درصد آلودگی کمتری حین سوختن نسبت به سوخت‌های رایج ایجاد می‌کند و نسبت به سوخت‌های مبتنی بر پترولیوم به شدت پاکیزه‌تر است. اگرچه برخی از کارشناسان شک و شبهه‌هایی در این زمینه دارند اما قطعاً این یکی از رویدادهای بزرگ تاریخ هوانوردی است.

تلاش السالوادور برای وارد کردن تحصیل به سطحی جدید

۱۶ اتفاق مهم که در سال ۲۰۲۱ رخ دادند

براساس آمار رسمی یونسکو ۲۵۸ میلیون نوجوان در جهان به مدرسه دسترسی ندارند و از تحصیل باز مانده‌اند. وقتی فرصت تحصیل از نوجوانان سلب می‌شود، بیشتر احتمال می‌رود که آن‌ها با مشکلاتی نظیر درآمد غیرثابت، گرسنگی و عدم دسترسی به بهداشت و مراقبت‌های پزشکی مواجه شوند.

همه‌گیری بیماری کرونا نیز این شرایط را سخت‌تر کرد. این همه‌گیری موجب ایجاد فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی شد که بدون شک در دوری از مدرسه و منع تحصیل تاثیرگذار هستند. السالوادور با آگاهی از این موضوع، سعی زیادی برای جلوگیری از این شرایط کرد.

این کشور طی توافق با گوگل و برنامه Google For Education این شرکت قصد دارد به اولین کشور جهان با نرخ ۱۰۰ درصدی کلاس‌های مجازی تبدیل شود. این تلاش، کمک می‌کند که دسترسی دانش‌آموزان به مدرسه بیشتر شود و راحت‌تر تحصیل کنند. انجام کاری مشابه در سایر نقاط جهان می‌تواند زمینه‌ساز افزایش سطح سواد جهانی باشد.

اسکار بیشترین توجه را به قومیت‌ها و نژادها نشان داد

۱۶ اتفاق مهم که در سال ۲۰۲۱ رخ دادند

اسکار تاریخ طولانی و درازی دارد. از سال ۱۹۲۹ تاکنون یعنی بیش از ۹۰ سال است که از برگزاری این مراسم می‌گذرد و این جشنواره برجسته همیشه به گونه‌ای مورد انتقاد کاربرانش قرار گرفته است. فارغ از این که همیشه در خصوص برندگان و نامزدهای جوایز اسکار بحث‌های زیادی شکل می‌گیرد، نباید فراموش کنیم که تنوع نژادی نیز یکی از زمینه‌سازهای بحث درباره این مراسم تلقی شده و می‌شود.

برای نمونه مارلون براندو در سال ۱۹۷۲ به جهت اعتراض به وضعیت بومیان آمریکا، از دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد برای فیلم پدرخوانده خودداری کرد. این اعتراض‌ها سال‌ها بعد به همین ترتیب نیز ادامه پیدا کردند اما امسال اسکار توانست بیشترین مقدار توجه را به اقلیت‌ها و قومیت‌های مختلف نشان دهد.

برای نمونه امسان اولین آسیایی آمریکایی توانست در تاریخ این جشنواره در بخش بهترین بازیگر نامزد شود. کلوئی ژائو نیز تبدیل به اولین زن رنگین‌پوستی شد که توانست جایزه بهترین کارگردان را به خانه ببرد. یو جانگ یون هم توانست تبدیل به اولین کره‌ای تاریخ شود که جایزه اسکار را در این مراسم برنده می‌شود.

فروش خودروهای برقی در اروپا از فروش خودروهای دیزل پیشی گرفت

در ماه آگوست سال جاری میلادی آمار جدید نشان دادند که تعداد خودروهای برقی فروش رفته در اروپا، بیشتر از تعداد خودروهای دیزلی بوده‌اند. به همین ترتیب انتظار می‌رود که در سال‌های آینده میلادی کشورهای دیگر به‌خصوص بریتانیا آمار مشابهی را ثبت کنند.

با پیشرفت و همه‌گیری بیشتر فناوری‌های به کار رفته در این خودروها،‌ قیمت آن‌ها کاهش خواهد یافت. به همین ترتیب با پشت سر گذاشتن کمبود قطعات مورد استفاده در محصولات الکترونیک مانند تراشه‌ها، تولید و عرضه این خودروها هم می‌توانند رشد چشم‌گیری را تجربه کند.

مسلماً افزایش فروش و محبوبیت این خودروها نمی‌تواند راه حل اصلی بشر برای مقابله با تغییرات اقلیمی باشد اما در هدایت و بهبود شرایط به آن سمت تاثیری قابل ملاحظه خواهد گذاشت.

کشتی اور گیون از کانال سوئز خارج شد

۱۶ اتفاق مهم که در سال ۲۰۲۱ رخ دادند

چند ماه پیش همه جا می‌شد شوخی‌های مربوط به گیر افتادن کشتی اور گیون (Ever Given) در کانال سوئز را مشاهده کرد. طی این رویداد کشتی مذکور به دلیل عرض زیاد به مدت ۶ روز در کانال سوئز گرفتار شد و نمی‌توانست طبق معمول و دیگر کشتی‌ها از این آبراهه عبور کند.

سرانجام این کشتی از این کانال بیرون کشیده شد و توانست به برنامه اصلی خود بازگردد. در شوخی‌های طرفداران به حضور انواع شخصیت‌های تخیلی از جمله کینگ کونگ برای نجات اور گیون اشاره می‌شد و میم‌های اینترنتی مدت‌ها بعد از این واقعه به آن اشاره می‌کردند. خوشبختانه اکنون به مقطعی رسیده‌ایم که کمتر کسی به ساخت میم در این زمینه علاقه نشان می‌دهد!

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر رکورد زد

همان‌طور که بالاتر هم ذکر کردیم، تغییرات اقلیمی بیش از آن که فکر می‌کنیم، جدی هستند. بنابراین در این زمینه حتی خبرهای خوب کوچک هم می‌توانند بسیار مهم باشند و تاثیر زیادی بر شرایط بگذارند. در ماه دسامبر آژانس انرژی جهانی (IEA) اعلام کرد که ۲۰۲۱، بزرگ‌ترین سال انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است.

در حقیقت در این سال نزدیک به ۲۹۰ گیگاوات از انرژی مورد استفاده در جهان از طریق منابع تجدیدپذیر به دست آمده است. انرژی خورشید، آب،‌ باد،‌ زمین گرمایی و … از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر و پاکی هستند که بشر وادار است برای آینده‌ای طولانی، از آن‌ها استفاده کند.

بنابراین اگرچه استفاده از شکل‌های مختلف این انرژی تاثیر بی‌نهایت مهمی روی سلامت محیط زیست دارد اما دولت‌ها معمولاً اقدامات کافی را در این زمینه در نظر نمی‌گیرند. به هر حال با وجود همه‌گیری بیماری کرونا و افزایش استفاده از مواد خام، ثبت این رکورد تحسین برانگیز است. به امید روزی که اکثر نقاط کره زمین به استفاده از این انرژی روی بیاورند.

نظر شما درباره مهم‌ترین اتفاقات ۲۰۲۱ میلادی چیست؟ آیا جهان به مکان بهتری تبدیل شده، شرایط دست نخورده باقی مانده است یا آن را بدتر کرده‌ایم؟

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • AAS گفت:

  “اسکار بیشترین توجه را به قومیت‌ها و نژادها نشان داد”
  این خودش نژاد پرستی در ظاهر حقه

 • علی گفت:

  ما هم هنوز گیر این هستیم با پای چپ بریم دستشویی یا راست؟

 • آرین گفت:

  سلام
  خداروشکر، اکثر اتفاقات مثبت بودند.
  افزایش فروش خودروهای برقی،
  و موفقیت 97 درصدی واکسن ایدز،
  و جهش سوخت‌های آلی و نو.
  البته جهان به مثابه اراده است و به مثابه بازنمود و تصور، بنابراین از خارج و بیرون تغییری نمی‌کند.