مقایسه بازی‌های eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer

16 آذر 1400 - 09:12
مقایسه Dream League Soccer، FIFA Mobile و PES Mobile

فوتبال، کلمه‌ای است که با شنیدنش، ناخودآگاه هیجان عجیبی در بدنتان به‌وجود خواهد آمد. فارغ از این که به eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer بپردازیم، سالانه میلیون‌ها دلار برای این ورزش خرج می‌شود و میلیون‌ها طرفدار بی‌صبرانه پای بازی‌های تیم محبوبشان می‌نشینند تا رد شدن توپ از خط دروازه‌ها را شاهد باشند.

فوتبال فراتر از ورزش و یک سبک زندگی است. با این حجم از محبوبیت، بدیهی است که در هر صنعتی شاهد ردپایی از ورزش فوتبال باشیم و صنعت بازی‌های ویدیویی نیز از این قائده مستثنا نیستند.

ما تقریبا در هر پلتفرمی در دنیای گیم، می‌توانیم عنوان یا عناوین متعددی که سعی بر شبیه‌سازی فوتبال دارند را ببینیم، گوشی‌های هوشمند نیز به همین منوال دارای بازی‌های مختلف فوتبالی هستند که در این مقاله به سراغ سه عدد از محبوب‌ترین آن‌ها رفته‌ایم، یعنی eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer.

قرار است در این مقاله به مقایسه این سه بازی بپردازیم و آن‌ها را در زمینه‌های مختلف شانه‌ به شانه یکدیگر قرار دهیم تا در نهایت عملکرد هرکدام از آن‌ها سنجیده شود.

در ادامه به تمامی نکات قوت و ضعف هرکدام از این عناوین اشاره خواهیم کرد که شما می‌توانید با توجه به آن‌ها بازی‌ای که بیشتر برایتان مناسب است را بشناسید و به سراغ تجربه آن بروید. پس اگر شما هم جزو عاشقان فوتبال هستید و با گوشی‌های خود به تجربه بازی‌ها می‌پردازید، حتما در ادامه با ما همراه باشید.

گیم‌پلی

در حالت کلی، هر چیزی که در هنگام تجربه بازی با آن سر و کار دارید جزوی از گیم‌پلی بازی به حساب می‌آید و در بازی‌های ورزشی، جایی که داستان و بخش‌های دیگر اهمیت زیادی ندارند، گیم‌پلی بسیار مهم تلقی می‌شود. در این قسمت از مقاله به بخش‌های مختلف گیم‌پلی سه بازی eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer نگاهی خواهیم داشت.

مد‌ها و بخش‌های مختلف

اول از همه، باید به این نکته اشاره کنیم که هر سه بازی با اینکه کاملا آنلاین هستند و پلیر‌ها در آن‌ها تیم رویایی خودشان را می‌سازند، اما ماهیت هر سه بازی به کلی با یکدیگر متفاوت است.

شما در بازی PES تمرکزتان روی مسابقات رو در رو است، در سوی دیگر، در FIFA بیشتر وقت خود را صرفا در حال تکمیل تمرین‌ها و مینی‌گیم‌ها می‌کنید، در DLS نیز شما باید تیم‌تان را در لیگی که در آن بازی می‌کنید به قهرمانی برسانید. پس با اینکه هر سه بازی، ورزشی و فوتبالی محسوب می‌شوند اما کاملا هدفشان با همدیگر متفاوت است.

همان‌طور که پیش از آن اشاره کردیم، شما در بازی PES باید تیم خود را بسازید و با انجام مسابقات رو در رو و آنلاین با دیگر پلیر‌ها، سکه به دست آورید و با خرید بازیکن‌های جدید تیم خود را تقویت کنید. در مجموع می‌توان گفت که بازی PES از نظر تنوع مد‌ها و بخش‌های قابل بازی، اندکی ضعیف عمل کرده و شما به بخش‌های متعددی دسترسی ندارید.

eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer

بازی DLS از نظر تنوع مد‌ها، اندکی بهتر از PES عمل کرده است. شما به بخش Career که آفلاین است دسترسی دارید، همچنین می‌توانید به تجربه بازی آنلاین در بخش Dream League LIVE بپردازید که جذابیت بالایی دارد. در مجموع باید گفت که DLS بخش‌های نسبتا متنوعی دارد که دست پلیرها را در روند تجربه بازی باز می‌گذارد.

اما بدون شک، بهترین بازی برای افرادی که دنبال تنوع هستند، FIFA است، شما در این عناون می‌توانید انواع و اقسام مد‌ها را تجربه کنید. تمرین‌های دفاعی، هجومی، مسابقات رو در رو و ده‌ها مد و تمرین مختلف باعث می‌شوند که FIFA به این زودی‌ها تکراری و خسته‌کننده نشود.

قدرت و تفاوت‌های بازیکن‌ها

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک بازی فوتبالی، مربوط به قدرت بازیکن‌ها می‌شود. وقتی که شما در حال تجربه بازی هستید، توقع دارید که تفاوت‌های آشکاری بین بازیکنان قدرتمند با سطح کلاس جهانی و بازیکنان آماتور وجود داشته باشد، بدون شک پلیر دلش نمی‌خواهد هنگام کنترل مسی، همان حس و حالی را تجربه کند که در حال کنترل بازیکنی مانند لواندوفسکی به دست می‌آورد.

از سوی دیگر، قدرت بازیکنان باید از یک منطق پیروی کند و بازیکن‌ها در زمینه‌های مختلف باید امتیاز‌های متفاوت و بالانس شده‌ای را داشته باشند.

اول از همه باید بگوییم که در این بخش هیچکدام از بازی‌ها عملکرد بدی نداشته‌اند و همه‌ی آن‌ها نمره قبولی را دریافت خواهند کرد.

اما اگر بخواهیم مشخص کنیم که کدام بازی در این بخش بهتر عمل کرده، با تفاوت بسیار اندک، PES را باید بهترین بدانیم، زیرا با توجه به گیم‌پلی خاص بازی، در هر مسابقه به بهترین شکل تفاوت‌های بین بازیکنان را حس می‌کنید و امتیاز یا همان Stats بازیکنان همانند نسخه‌های کنسولی به آن‌ها تعلق گرفته و از منطق خاصی پیروی می‌کند.

eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer

در عنوان FIFA نیز تفاوت‌های بین بازیکنان به خوبی حس خواهد شد، اما بزرگ‌ترین مسئله‌ای که شاید برای خیلی از گیمر‌ها آزاردهنده باشد، آپدیت آسان بازیکنان و بالاتر بردن راحت قدرت آن‌ها است. یعنی شما در این بازی می‌توانید خیلی راحت بازیکنان معمولی را به بهترین بازیکنان تبدیل کنید و این مورد چندان جالب به‌نظر نمی‌رسد.

همین موضوع شاید باعث شود روند پیشرفت شما در بازی بیشتر از حالت معمول سرعت بگیرد و از بازی خسته شوید. عنوان DLS نیز در نمره‌دهی به بازیکنان کاملا منطقی عمل کرده است اما مشکلی که باعث می‌شود که اندکی از بازی دلسرد شوید، تفاوت بازیکنان در هنگام مسابقات است.

به گونه‌ای که ضعیف‌ترین بازیکنان هم می‌توانند عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند و بازی می‌توانست این فاصله بین بازیکنان معمولی و قدرتمند را بیشتر کند تا تفاوت‌ها آشکار‌تر شوند. البته با بالاتر رفتن میزان ساعت بازی شما، در هنگام مسابقه با تیم‌های قدرتمند این مشکل را کمتر حس خواهید کرد.

تاکتیک‌ها

در یک بازی فوتبالی که برای موبایل منتشر شده، نمی‌توان انتظار وجود تاکتیک‌های کامل و گسترده را داشت، البته این موضوع نه تنها به دلیل محدودیت‌ها، بلکه به ماهیت پلتفرم موبایل نیز مربوط می‌شود. قطعا گیمر‌های موبایل دلشان نمی‌خواهد که پیچیدگی‌ خاصی در بازی‌ای که در حال تجربه آن هستند ببینند. سادگی و در عین حال کارآمد بودن اصل مهمی برای بازی‌های موبایل محسوب می‌شود که سازندگان بازی‌های این پلتفرم سعی می‌کنند آن را همیشه رعایت کنند.

اول از همه به سراغ FIFA می‌رویم، جایی که شما غیر از تغییر Formation، هیچ کار دیگری نمی‌توانید انجام دهید که این محدودیت به سبک و سیاق این بازی نیز مربوط می‌شود. شما در FIFA اکثر اوقات در حال گذراندن چالش‌های کوتاه مدت هستید که در آن‌ها تاکتیک تاثیر خاصی بر روند بازی نخواهد گذاشت.

mobile football games

در بازی PES، قرار نیست حجم عظیمی از تنظیمات مختلف تاکتیکی را ببینید، شما طبق معمول قادر به انتخاب چینش بازیکنان و سبک بازی آن‌ها خواهید بود. اگر بیشتر اهل حمله کردن هستید و می‌خواهید مالکیت توپ را داشته باشید، باید سبک بازی را روی Attacking قرار داده و در غیر این صورت،‌ اگر می‌خواهید به دفاع کردن و ضد حمله زدن بپردازید، باید Defensive را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط:

عنوان DLS نیز دقیقا همانند PES عمل کرده و در آن توانایی چینش بازیکنان و انتخاب سبک بازی وجود دارد. متاسفانه، شما برای انتخاب چینش بازیکنان تیم خود محدودیت‌هایی دارید و نمی‌توانید در ابتدا از هر چینشی استفاده کنید، شما باید Formation‌هایی که فکر می‌کنید به دردتان خواهد خورد را خریداری کنید تا بتوانید از آن‌ها بهره‌ ببرید.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یک اصطلاح بسیار کلی است که منظور ما در استفاده از این اصطلاح، رفتار بازیکنان در طول یک مسابقه است. در یک بازی فوتبال، شما کنترل یک بازیکن را در دست دارید و باید کنترل باقی هم‌تیمی‌های شما توسط هوش مصنوعی صورت بگیرد. پس بدون شک این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ضعف در این بخش می‌تواند بازی را عملا بی‌مصرف کند.

مقایسه این سه بازی در این بخش، چندان کار آسانی نیست، زیرا هدف بازی FIFA با دو عنوان دیگر به کلی فرق می‌کند. شما در این بازی قرار نیست تمرکز خودتان را روی بازی‌های رو در رو و نود دقیقه‌ای بگذارید، بلکه همان‌طور که چند خط پیش هم اشاره کردیم، شما اکثرا در حال به اتمام رساندن مجموعه‌ای از تمرین‌ها و بخش‌هایی از بازی‌های فوتبال هستید.

به هرحال با سنجش عملکرد FIFA در این بخش، می‌توانیم نمره قبولی را به آن اختصاص دهیم. در همان مد‌های مختلف بازی، شما نمی‌توانید ایراد خاصی از هوش مصنوعی بازیکنان بگیرید، شاید دروازه‌بان‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند و خیلی راحت گل دریافت کنند اما در مجموع جایگیری بازیکنان و رفتار آن‌ها در طول بازی منطقی به‌نظر می‌رسد و شما را آزار نخواهد داد.

mobile football games

در دو بازی دیگر، یعنی PES و DLS که شاهد بازی‌های نود دقیقه‌ای هستیم، هوش مصنوعی را باید به‌گونه‌ای دیگر مورد بررسی قرار دهیم. در بازی PES، بازیکنان رفتار منطقی‌ای از خود نشان می‌دهند و با تغییر تاکتیک، تغییر را در سبک بازی آن‌ها حس خواهید کرد.

شاید در طول بازی یک‌سری حرکات دور از ذهن از بازیکنان ببینید، هم‌چنین دفاع کردن در بازی چندان کار راحتی نیست و به وضوح پیدا است که مدافعان می‌توانستند عملکرد بهتری داشته باشند اما در مجموع می‌توان بازی را در این بخش قابل‌قبول دانست.

وقتی که برای اولین بار بازی DLS را تجربه می‌کنید، از هوش مصنوعی بازیکنان و سادگی بیش از حد بازی ناامید خواهید شد اما رفته رفته با پیشرفت در این عنوان، حریفان سرسخت‌تری سر راهتان قرار خواهد گرفت که مسابقه دادن با آن‌ها شما را به چالش خواهد کشید.

با این اوصاف، بازی در بخش هوش‌مصنوعی چندان جالب ظاهر نشده است، حرکت بازیکنان و جایگیری آن‌ها اصلا هوشمندانه صورت نمی‌گیرد و در مقایسه با بازی‌های FIFA و PES، قطعا DLS عملکرد ضعیف‌تری در این بخش دارد که روی تجربه شما تاثیر خواهد گذاشت.

امتیاز:

eFootball PES Mobile: 4/5

FIFA Mobile: 4/5

Dream League Soccer: 3/5


گرافیک

بدون شک گرافیک نزدیک به واقعیت، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی تجربه گیمر بگذارد. در این بخش بازی‌ها را در زمینه‌های مختلفی همانند چهره‌سازی، نورپردازی، انیمیشن‌ها، تکسچر‌ها و … مورد بررسی قرار ‌می‌دهیم و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

طراحی چهره و استایل بازیکنان

در ابتدا به سراغ کیفیت چهره و استایل بازیکنان خواهیم رفت. در این قسمت، بدون شک باید بهترین بازی را PES بدانیم. البته به این نکته دقت کنید که ما نمی‌توانیم توقع چهره‌های بسیار دقیق و با کیفیت را داشته باشیم و حتی PES که در این زمینه بهترین است، قادر نیست چهره‌های فوق‌العاده‌ و با جزئیات کاملی را به تصویر بکشد.

eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer

در جایگاه دوم باید بازی FIFA را قرار دهیم که اندکی در این زمینه عملکرد ضعیف‌تری دارد. در این بازی کیفیت چهره‌ها راضی‌کننده است اما استایل بازیکنان اندکی تو ذوق می‌زنند. در نهایت، بازی DLS قرار خواهد گرفت که اصلا در بخش طراحی چهره و استایل عملکرد خوبی ندارد و شما در این بازی حتی ظاهر بازیکنان برجسته را هم به سختی می‌توانید تشخیص دهید.

ورزشگاه‌ها

اگر بخواهیم یک نگاه کلی به گرافیک و طراحی ورزشگاه‌ها در این سه بازی بیندازیم، یعنی سطح گرافیکی تماشاگران، چمن، نورپردازی و موارد دیگر، باید باز هم به صراحت گفت که عنوان PES در این زمینه بهترین عملکرد را دارد. استادیوم‌ها در بازی به شکل فوق‌العاده‌ای پیاده‌سازی شده‌اند، به گونه‌ای که باید PES را در این زمینه بهترین عنوان در پلتفرم گوشی‌های هوشمند بدانیم.

چمن استادیوم‌ها، نورپردازی در روز و شب، تماشاگران، سایه‌ها و همه چیزی که در یک ورزشگاه فوتبال وجود دارد، در PES به بهترین شکل ممکن خواهید دید و به جرئت می‌توان گفت که ایراد خاصی به طراحی و گرافیک کلی ورزشگاه‌های این بازی وارد نیست.

mobile football games

کیفیت کلی ورزشگاه‌ها در بازی FIFA، شاید چیزی از رقیب سرسخت خودش یعنی PES کم نداشته باشد اما شما در این بازی نمی‌توانید آن شادابی و زنده بودن ورزشگاه‌‌ها را در حد و اندازه‌های عنوان PES حس کنید. بدون شک استادیوم‌های فوتبال در FIFA اندکی شما را خسته می‌کنند که شاید اصلی‌ترین دلیل آن کیفیت نه چندان مطلوب تماشاگران یا چمن ورزشگاه‌ها باشد.

اما بیایید نگاهی به بازی DLS داشته باشیم، ورزشگاه‌هایی که در این بازی می‌بینید، اصلا و ابدا نمی‌توانند از نظر گرافیک و طراحی به پای رقیبان خود برسند که البته این موضوع چندان هم عجیب نیست. بازی DLS از حجم چندان زیادی برخوردار نیست و گرافیک آن به‌گونه‌ای پیاده سازی شده است تا اکثر گوشی‌ها بتوانند آن را بدون دردسر اجرا کنند.

با وجود تمامی این نکات، وقتی که این سه بازی را در کنار هم قرار می‌دهید، بازی DLS به هیچ وجه در حد و اندازه‌های دو عنوان دیگر ظاهر نمی‌شود.

انیمیشن و فیزیک بازیکنان و توپ

در یک بازی فوتبالی، انیمیشن‌‌های مختلف و فیزیک بازیکنان و توپ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اگر این دو مورد به خوبی پیاده‌سازی نشوند، عملا تجربه آن بازی طاقت فرسا خواهد شد، به‌خصوص یک عنوان فوتبالی که فیزیک منطقی توپ و بازیکنان تاثیر مستقیمی بر روی گیم‌پلی بازی خواهد داشت.

وقتی که برای اولین بار وارد بازی PES می‌شوید و بازیکنان را کنترل می‌کنید، دقیقا همان حس و حال بازی PES کنسول را خواهید داشت. فیزیک بازیکنان منطقی و انیمیشن‌های مختلف همچون دویدن، شوت‌زدن، پاس دادن و … طبیعی به‌نظر می‌رسند و سازندگان به خوبی از قابلیت‌های موتور Unreal Engine استفاده کرده‌اند تا یک تجربه کنسولی را برای گیمر‌ها فراهم آورند.

eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer

بازی FIFA نیز، از انیمیشن‌هایی که تقریبا شبیه نسخه کنسولی این عنوان هستند بهره می‌برد، با این وجود، فیزیک بازیکنان آن‌طور که انتظارش را دارید مطلوب نیست و مشکلاتی در آن وجود دارد. برای مثال توپ بازی سنگین‌تر و درگیری‌های فیزیکی نیز می‌توانستند منطقی‌تر باشند.

بازی DLS مثل همیشه در این قسمت عملکرد راضی‌کننده‌ای ندارد، از انیمیشن‌های بسیار خشک و غیرطبیعی بازی که بگذریم، می‌رسیم به فیزیک توپ و بازیکنان که راضی کننده نیستند. فیزیک نه‌چندان منطقی توپ بارها و بارها باعث می‌شود که به درستی نتوانید پاس بدهید.

امتیاز:

eFootball PES Mobile: 3/3

FIFA Mobile: 2/3

Dream League Soccer: 1/3


جلوه‌های صوتی و موسیقی

هر بازی‌ای برای انتقال بهتر احساسات مختلف، از صداها و موسیقی‌ها بهره می‌برد. اگر بازی‌های بتوانند از این ویژگی به خوبی استفاده کنند، می‌توانند تجربه بهتری را برای گیمر‌ها رقم بزنند.

جو ورزشگاه‌ها

اگر بخواهیم یک نگاه منصفانه به جو ورزشگاه داشته باشیم، باید بگوییم که در هر کدام از این بازی‌ها، جو ورزشگاه‌ها به خوبی پیاده‌سازی شده و سر و صدا‌های مختلفی که در هنگام تجربه بازی از تماشاگران می‌شنوید، در همه این عناوین راضی‌کننده هستند و به خوبی هیجان گیمر را افزایش می‌دهند.

eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer

تماشاگران بازی‌های PES،‌ FIFA و DLS در هنگام رویارویی با موقعیت‌های خطرناک صدایشان بالا می‌رود و عملکرد هوشمندانه‌ای دارند. مثلاً وقتی که گل می‌زنید، هیاهویی در استادیوم شکل می‌گیرد که قطعا تاثیر مثبتی روی تجربه شما خواهد گذاشت. پس در این قسمت هیچکدام از بازی‌ها نسب به دیگری عملکرد بهتر یا بد‌تری ندارد و سازندگان هرکدام از این بازی‌ها به خوبی جو ورزشگاه‌ها را درآثارشان پیاده‌سازی کرده‌اند.

گزارشگر

در این قسمت اول از همه باید به شما بگوییم که عنوان FIFA هیچ گزارشگری ندارد و حتی نمی‌توانید همانند نسخه‌های پیشین این بازی فایل‌های گزارشگر را دانلود کنید. عنوان DLS نیز دارای یک گزارشگر فوق‌العاده خسته‌کننده است. در واقع گزارشگر این بازی به قدری جملات تکراری به کار می‌برد که دلتان می‌خواهد در تنظیمات صدای او را قطع کنید.

mobile football games

اما از این دو بازی که بگذریم، بازی PES در زمینه گزارشگری عملکرد بسیار خوبی دارد. شما از درون بازی می‌توانید فایل‌های گزارشگران مختلفی با زبان‌های به‌خصوص را دانلود و از هرکدام که مایل بودید استفاده کنید. شاید جملات گزارشگران این بازی هم تا حدی تکراری شوند اما شما در این شرایط می‌توانید خیلی راحت فایل گزارش یک زبان دیگر را دانلود کرده و برای تنوع از آن استفاده کنید.

امتیاز:

eFootball PES Mobile: 2/2

FIFA Mobile: 1/2

Dream League Soccer: 1/2


سخن آخر

نمی‌توان به طور قطع گفت که بین این سه عنوان، کدام بازی بهتر است، زیرا هر کدام از عناوین یاد شده، سبک و ماهیت خاص خودشان را دارند و این مقایسه، صرفا برای آن صورت گرفته است تا ما با نکات مثبت و منفی هرکدام از آن‌ها آشنا شویم.

در مجموع، باید بازی eFootball PES Mobile را مناسب افرادی دانست که بیشتر به دنبال بازی‌های آنلاین رو در رو هستند و به گرافیک و گیم‌پلی واقع‌گرایانه اهمیت زیادی می‌دهند. عنوان FIFA Mobile نیز می‌تواند برای آن دسته از افرادی مناسب باشد که به مینی‌گیم‌های فوتبالی مانند تمرین‌ها علاقه بیشتری دارند و می‌خواهند اثری را تجربه کنند که تنوع مطلوبی در مد‌های مختلف داشته باشد.

Dream League Soccer نیز با تمام کمبود‌ها و محدودیت‌ها، همچنان یک عنوان جذاب است که ارزش تجربه کردن را دارد و اگر دنبال یک بازی فوتبالی هستید که بتوانید به دو صورت آفلاین و آنلاین به تجربه آن بپردازید، DLS انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

امتیاز نهایی:

eFootball PES Mobile: 9/10

FIFA Mobile: 7/10

Dream League Soccer: 5/10


Dream League Soccer 2021

eFootball PES Mobile، FIFA Mobile و Dream League Soccer
 • قیمت: رایگان، شامل پرداخت‌های درون برنامه‌ای
 • سازنده: First Touch Games Ltd
 • سیستم عامل: اندروید و آی او اس
 • حجم: ۴۰۰ مگابایت
 • آنلاین: بله
دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور

FIFA Mobile

بهترین بازی های فوتبالی
 • قیمت: رایگان، شامل پرداخت‌های درون برنامه‌ای
 • سازنده: EA Sports
 • سیستم عامل: اندروید و آی او اس
 • حجم: ۹۰ مگابایت، دیتا از درون بازی دانلود خواهد شد
 • آنلاین: بله
دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور

eFootball PES Mobile

بهترین بازی های فوتبالی
 • قیمت: رایگان، شامل پرداخت‌های درون برنامه‌ای
 • سازنده: KONAMI
 • سیستم عامل: اندروید و آی او اس
 • حجم: ۱٫۷ گیگابایت
 • آنلاین: بله
دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید