نقد و بررسی Call of Duty: Mobile؛ جنگ در دستان شما

18 آبان 1400 - 18:00
نقد و بررسی Call of duty mobile

بعد از بر سر زبان آمدن نام بازی‌های بتل‌رویال و حتی پیش از آن که شاهد Call of Duty: Mobile باشیم، بسیاری از بازی‌های بزرگ در این ژانر، همانند PUBG و Fortnite، راهشان را به پلتفرم گوشی‌های هوشمند باز کردند و توانستند مورد توجه بسیاری از کاربران قرار بگیرند.

عملکرد فوق‌العاده اینگونه بازی‌ها و درآمدزایی بی‌نظیر آن‌ها، بازی‌سازان و شرکت‌های بزرگ دیگر را مجاب کرد تا نگاه جدی‌تری به گوشی‌های هوشمند داشته باشند، یکی از این شرکت‌ها، اکتیویژن بود که بزرگ‌ترین فرنچایز خودش یعنی Call of Duty را وارد دنیای موبایل کرد و توانست یکی از بهترین بازی‌های این پلتفرم را خلق کند.

Call of Duty: Mobile دقیقا همان چیزی بود که سال‌ها در گوشی‌های هوشمند کم داشتیم، یعنی عنوانی که بتواند یک تجربه شوتر‌ اول‌شخص ناب را برای کاربران به ارمغان بیاورد، البته این بازی خلاصه به این مورد نمی‌شود، وقتی که Call of Duty: Mobile را بر روی گوشی خود نصب می‌کنید، علاوه بر یک بازی شوتر اول‌شخص آنلاین، در واقع یک بازی بتل‌رویال را هم در گوشی خود نصب کرده‌اید.

زیرا این بازی تقریبا هر چیزی که می‌خواهید را دارد و دارای چندین مد و بخش مختلف همانند مولتی‌پلیر و بتل‌رویال است که هردوی آن‌ها به صورت کاملا رایگان در اختیار گیمر‌ها قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله، به بررسی کامل بازی Call of Duty: Mobile خواهیم پرداخت، پس اگر شما هم از شیفتگان این بازی هستید، یا با گوشی خود به تجربه بازی‌ها می‌پردازید، حتما در ادامه با تکفارس همراه باشید.

دو بازی در یک پکیج

یکی از مهم‌ترین برگ برنده‌های Call of Duty: Mobile در بین بازی‌‌های موبایل، وجود مد‌های متنوعی است که در کمتر بازی‌ای در این پلتفرم شاهدش هستیم و اثر اکتیویژن در زمینه تنوع مد‌ها یک سر و گردن از رقبای خود بالاتر قرار گرفته است.

وقتی که برای اولین بار وارد بازی می‌شوید، شما تنها به مد مولتی‌پلیر دسترسی دارید که تا سطح‌های اولیه در این مد تنها با بات‌ها بازی خواهید کرد و گویا این عنوان می‌خواهد در ابتدا با رقابت با بات‌ها، به بخش‌های مختلف گان‌پلی مسلط گردید تا بعد‌ها وارد چالش‌های جدی‌تری شوید.

بعد از رسیدن به سطح 7، مد بتل‌رویال برایتان باز خواهد شد و قادر هستید در این مد یک تجربه بتل‌رویال نسبتا خوبی را تجربه کنید که در ادامه مقاله بیشتر به نکات قوت و ضعف این بخش از بازی خواهیم پرداخت. اما مدی که شاید اکثر کالاف‌بازان به آن علاقه‌مند هستند و ساعات بیشتری را در آن صرف می‌کنند، مد رنک است، در این بخش خبری از بات نیست و شما با هم‌سطح‌های خود وارد رقابت می‌شوید و هدف این است که در لیگ بازیکنان رتبه خودتان را بهبود ببخشید.

نبود بات، این بخش از بازی را بسیار رقابتی کرده و اگر می‌خواهید نهایت لذت را از تجربه بازی Call of Duty: Mobile ببرید، باید حتما به سراغ مد رنک بروید.

Call of Duty: Mobile

پشتیبانی فوق‌العاده اکتیویژن، مسئله‌ای است که نمی‌توان منکرش شد و این شرکت از اثر خود یعنی Call of Duty: Mobile، در هر زمینه‌ای پشتیبانی می‌کند و همیشه چیزی در چنته دارد که این عنوان را متحول کند، یکی از مواردی که تقریبا در هر بازی COD دیگری هم شاهدش بودیم، وجود مد‌هایی است که محدودیت زمانی دارند.

برای مثال می‌توانید یک ماه آن را تجربه کنید و سپس با آپدیت بعدی بازی، این مد از بازی حذف خواهد شد. با تمامی این تفاصیر، می‌توان به این نکته پی برد که Call of Duty: Mobile تنها یک بازی نیست و تنوع فوق‌العاده مد‌های این عنوان، باعث شده است که با نصب آن، درواقع چندین بازی مختلف را در گوشی خود داشته باشید.

مطالب مرتبط:

از مد‌های بازی که عبور کنیم، می‌رسیم به جذاب‌ترین بخش بازی، یعنی گان‌پلی که اکتیویژن همیشه در این زمینه کارش را بلد بوده و این بار هم این مسئله را ثابت کرده است. سیستم شوتینگ و به طور کلی گان‌پلی بازی، به دلیل محدودیت‌هایی که در گوشی‌های هوشمند وجود دارد، یعنی سختی کار با تاچ، کوچک بودن صفحات و غیره، از واقعیت به دور است و حالت آرکیدگونه دارد، یعنی شما کار چندان سختی در کنترل تفنگ و نشانه‌گیری نخواهید داشت.

آسانی کنترل اسلحه، به معنی بد بودن آن نیست، بلکه این موضوع باعث شده است که کنترل بازی از طریق تاچ بسیار روان‌تر و جذاب‌تر به‌نظر برسد. با این حال بازی دست شما را در تنظیمات باز گذاشته و می‌توانید تقریبا هر بلایی که دوست دارید را سر بازی بیاورید، فقط کافی است وارد تنظیمات و بخش کنترل شوید و مشاهده می‌کنید که لیست عظیمی از آپشن‌های گسترده‌ای وجود دارند که می‌توانید با تغییر آن‌ها، سیستم شوتینگ را به سمتی ببرید که خودتان علاقه‌مند هستید.

خوشبختانه تفاوت بین تفنگ‌ها کاملا احساس می‌شود، وقتی شما یک SMG را در بازی انتخاب می‌کنید، کاملا متوجه سبک‌تر بودن آن نسبت به تفنگ‌هایی مانند Machine Gun یا اسنایپر‌ها می‌شوید و این موضوع درمورد تمامی تفنگ‌ها صدق می‌کند.

Call of Duty: Mobile

در بخش مولتی‌پلیر، شما قادر به انتخاب شخصیت‌های مختلفی هستید که هرکدام از آن‌ها دارای قابلیت‌های خاص خودشان هستند، اکثر شخصیت‌هایی که در بازی Call of Duty: Mobile می‌بینید، پیش از آن در دیگر نسخه‌های کالاف نیز حضور داشته‌اند و به همین دلیل، خیلی راحت با ویژگی‌های آن‌ها آشنا خواهید شد.

بعد از گذشت زمانی معین از یک مچ و با توجه به عملکردتان، می‌توانید از Specialist شخصیت خود استفاده کنید. علاوه بر این مورد، شما قادر هستید تا از پکیج‌های مختلفی هم در هنگام بازی بهره ببرید، اگر تعداد Kill‌های شما به یک حدی برسد، پکیج‌ها به اصطلاح Unlock می‌شوند و می‌توانید ازشان برای کشتن حریف یا کار‌های دیگر استفاده کنید.

در قسمت Load-out بازی، جایی که شما می‌توانید اسلحه‌ها و تجهیزات خود را انتخاب کنید، نام‌ها و بخش‌های آشنایی را خواهید دید، مثل همیشه شما می‌توانید دو تفنگ را به همراه خود داشته باشید و می‌توانید در این قسمت ضمن انتخاب تفنگ‌ مدنظرتان، به شخصی‌سازی و مجهز کردن آن نیز بپردازید، هم‌چنین بخش‌های دیگری هم برای انتخاب مهمات و شخصیت قرار دارند که کارشان کاملا مشخص است.

Perk‌ها نیز همانند همیشه نقش پررنگی در بازی دارند و انتخاب صحیح سه تا از آن‌ها می‌تواند عملکرد شما در هنگام مبارزات را بسیار بهتر کند، شما در این بخش، با انتخاب سه Perk از کلاس‌های مختلف، می‌توانید ویژگی‌هایی را به شخصیت خود اضافه کنید، برای مثال، می‌توانید ویژگی به همراه داشتن دو تفنگ سنگین را به شخصیت خود بیفزایید تا بتوانید از اسنایپر، ماشین گان و … برای اسلات دوم تفنگ‌هایتان استفاده کنید.

می‌گویند که دستگاه‌های همه‌کاره، هیچ کاری را به بهترین شکل انجام نمی‌دهند، بازی Call of Duty: Mobile نیز تا حدودی از این قائده پیروی می‌کند، شاید بازی در بخش‌های مولتی‌پلیر و رنک بی‌رقیب به‌نظر برسد، اما قطعا در مد بتل‌رویال دارای مشکلاتی است که باعث می‌شوند آن‌طور که باید و شاید از بتل‌رویال بازی Call of Duty: Mobile لذت صددرصدی نبرید، این مورد را خیلی بیشتر از قبل درک می‌کنید، اگر که بتل‌رویال بازی را با عناوین بتل رویال دیگر گوشی مانند PUBG مقایسه کنید، عملا Call of Duty: Mobile در مقابل رقیب خود در زمینه بتل‌رویال حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

Call of Duty: Mobile

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در بتل‌رویال این بازی شاهدش هستیم، گان‌پلی عجیب و نه‌چندان جالب بازی است. Damage خوردن‌های نه چندان منطقی و مشکلاتی از این قبیل، باعث می‌شود که شما به هیچ‌وجه نتوانید با سیستم شوتینگ بتل‌رویال بازی به‌طور صد درصد ارتباط برقرار کنید.

هم‌چنین نقشه بازی به نسبت رقبای خود کوچک‌تر است و طراحی چندان جالبی هم ندارد. فرقی نمی‌کند گوشی شما بالارده یا پایین‌رده باشد، در بتل‌رویال همیشه لگ و افت فریم‌های فراوانی وجود دارد که تنها می‌تواند نشان‌دهنده بهینه‌سازی نه‌چندان مناسب این بخش از بازی باشد، البته که این مشکل در گوشی‌هایی که سخت‌افزار چندان قدرتمندی ندارند بیشتر حس می‌شود، اما در مجموع این مشکل برای همه گوشی‌ها وجود دارد و تاثیر منفی زیادی بر تجربه گیمر خواهد گذاشت.

خوشبختانه تمامی این مشکلاتی که به آن ها اشاره کردیم، تنها مربوط به بتل‌رویال بازی می‌شود و می‌توان گفت بخش مولتی‌پلیر و رنک بازی از لحاظ گیم پلی و سیستم شوتینگ تقریبا بی‌نقص است و شاید تنها مشکلات کوچکی را ببینید که اثر منفی‌ای بر تجربه شما نخواهند گذاشت.

در نهایت باید گفت که بازی Call of Duty: Mobile در زمینه گیم‌پلی یک عنوان باکیفیت محسوب می‌شود، وجود مد‌های متنوع به بازی عمق زیادی بخشیده و آن را از این نظر یک سر و گردن نسبت به رقبای خود برتر ساخته است، با این‌حال مشکلاتی در بخش بتل‌رویال بازی وجود دارد که تاثیر منفی‌ای بر روی تجربه گیمر خواهد گذاشت که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

گان‌پلی بازی و در مجموع سیستم شوتینگ بازی حس و حال آرکید را به شما منتقل می‌کند که با توجه به محدودیت‌های گوشی‌های هوشمند، استفاده از این نوع گان‌پلی منطقی‌تر به‌نظر می‌رسد.

یکی از بهترین‌های موبایل

گرافیک فنی بازی‌های موبایل در چند سال اخیر به لطف پیشرفت بی‌نظیر گوشی‌ها در زمینه قدرت پردازشی، جهش بزرگی را به خود دید و بازی Call of Duty: Mobile هم یکی از عناوینی است که نشان داد بازی‌های موبایل تا چه حد می‌توانند در زمینه گرافیک فنی عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

هنگامی که برای اولین بار وارد بازی می‌شوید، می‌توانید فایل‌هایی را که مربوط به تکسچر‌های HD می‌شوند به‌صورت دلخواه دانلود کنید، این فایل‌ها بر گرافیک کلی و رزولوشن بازی تاثیر زیادی خواهند گذاشت، پس اگر از قدرت گوشی خود مطمئن هستید، این فایل‌ها را نصب کنید تا بازی جلوه بهتری به خود بگیرد.

Call of Duty: Mobile

بازی Call of Duty: Mobile از گزینه‌های زیادی در تنظیمات گرافیکی خود بهره می‌برد و در مجموع، اگر از بخش بتل‌رویال فاکتور بگیریم، بازی بهینه‌سازی بسیار خوبی دارد و برای تجربه آن می‌توانید حتی از بعضی گوشی‌های پایین‌رده هم استفاده کنید، با این حال، ملاک ما در نقد و بررسی بالاترین تنظیمات گرافیکی بازی است و می‌توان به جرئت گفت که این بازی در این وضعیت، فوق‌العاده زیبا به‌نظر می‌رسد و می‌توان آن را یک عنوان کنسولی دانست.

سایه‌پردازی‌ها، افکت‌ها، تکسچر‌ها و … در وضعیت فوق‌العاده‌ای قرار دارند و نمی‌توان ایراد خاصی به گرافیک بازی وارد کرد. Call of Duty: Mobile در زمینه طراحی بصری هم انتظارات را برآورده می‌کند، نمی‌توان از یک بازی آنلاین توقع زیبایی بی‌نظیری را داشت، همین که نقشه‌ها طراحی مناسبی دارند و خسته‌کننده به‌نظر نمی‌رسند، برای گیمر کافی است.

مطالب مرتبط:

Call of Duty: Mobile

استفاده از موسیقی‌ها و فایل‌های صوتی با کیفیت پایین، یکی از ترفند‌هایی است که بازی‌سازان برای کاهش حجم بازی خود و مسائل دیگر استفاده می‌کنند و Call of Duty: Mobile نیز از این روش بهره می‌برد، صداگذاری منو و محیط بازی بسیار بی‌کیفیت هستند و چنگی به دل نمی‌زنند. با اینحال می‌توانید فایل‌های HD صداها را دانلود کنید تا این مشکل تا حدودی برطرف شود. اما مشکل صداگذاری چیز دیگری است.

صداگذاری بازی مشکلات زیادی دارد و به خوبی در بازی پیاده‌سازی نشده است. در هنگام مبارزات، گاها صداهایی می‌شنوید که هم‌خوانی چندانی با اتفاقاتی که درحال رخ دادن هستند ندارد و بیشتر شما را گیج می‌کنند، این مورد در بتل‌رویال به اوج خودش می‌رسد، به‌گونه‌ای که اعصابتان خرد خواهد شد. صدای پاها و تیراندازی‌ها در اکثر مواقع به درستی به گوشتان نمی‌رسد و این مورد هنگام تجربه یک بازی که کوچک‌ترین اتفاقات در آن اهمیت بالایی دارند، واقعا کلافه کننده است.

جمع بندی

بازی Call of Duty: Mobile بدون شک یکی از بهترین بازی‌هایی است که دوست‌داران گیم و کاربران گوشی‌های هوشمند باید تجربه‌اش کنند، این بازی از تنوع فوق‌العاده‌ای در زمینه مد‌ها برخوردار بوده و گان‌پلی آن بسیار روان و لذت‌بخش پیاده‌سازی شده است. شاید بازی در بخش بتل‌رویال و صداگذاری مشکلاتی داشته باشد، اما در مجموع بازی Call of Duty: Mobile را باید یکی از باکیفیت‌ترین‌های پلتفرم گوشی‌های هوشمند دانست.


نکات مثبت:

 • وجود مد‌های متنوع و جذاب (MultiPlayer ،Battle Royal و …)
 • استفاده از المان‌های فوق‌العاده و همیشگی سری COD در بازی
 • گان‌پلی و سیستم شوتینگ روان و مهیج
 • بازی در زمینه گرافیک فنی یکی از بهترین‌های پلتفرم موبایل محسوب می‌شود.
 • بهینه‌سازی قابل‌قبول

نکات منفی:

 • بخش بتل‌رویال بازی دارای کمبود‌ها و مشکلات متعددی است
 • صداگذاری نه‌چندان مناسب و گیج‌کننده

۸.۸/۱۰


دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور

برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • Amir گفت:

  کیفیت پایین صدا رو موافقم خیلی اذیت کنندس

  • سید گفت:

   اینو میتونی درستش کنی و از بخش ادیو دانلودش کنی

  • علی گیمر گفت:

   یه چیزی تو قسمت دانلود ها هست به اسم HD quality audio باید دانلودش کنی

 • Amirhossein گفت:

  یکی از نکات منفی لگ فریز روی گوشی های میان رده هس که واقعا اذیت میکنه نمیزاره مثل بقیه پلیر های پلی بدیم

 • علی طالبی گفت:

  بهترین بازی جهانی هستش وکسانی هم که میگن خوب نیست یا نت ندارن یا گوشیشون باز نمیکنه آقای امیر که میگین کیفیت پایین صدا اذیت میکنه تز بخش دانلود ها صدا رو دانلودش کنی درست میشه از سازنده بازی تشکر میکنم

  • بهتری بازی جهان؟ D:

 • M .s گفت:

  کالاف دیوتی میشه کیفیتش رو خیلی عالی کنیم و صداش هم عالی هست بهترین بازی جهان اینه