شلیک ماژول روسی باعث ایجاد «درگیری» در ایستگاه فضایی بین المللی شد

8 مرداد 1400 - 10:08
ایستگاه فضایی

ایستگاه فضایی بین المللی روز پنجشنبه به طور غیرمنتظره‌ای از مدار خود منحرف شد. این موضوع زمانی اتفاق افتاد که پرتاب‌گر‌های ماژول روسی که اخیراً روی آن متصل شده اند شروع به شلیک غیرقابل کنترل کردند. ناسا گفت که این رانشگر‌ها موقعیت آزمایشگاه فضایی که دارای اندازه مشابه یک زمین فوتبال است را تا ۴۵ درجه تغییر مسیر دادند.

سخنگوی ناسا گفت که‌ ایستگاه دوباره تحت کنترل است و بر اساس اعلام این آژانس، خدمه هفت نفره فضانوردان از جمله سه فضانورد آمریکایی از امنیت برخوردار هستند.

راب ناویاس که سخنگوی ناسا است در مورد این موضوع بیان کرد که شلیک‌های غلط گیرنده ماژول از اجزای ناوکا که متلعق به روسیه است، آزمایشگاه جدید ۲۳ منظوره را برای چند ساعت پس از اتصال به آی اس اس در ساعت ۱۲: ۲۵ بعد از ظهر به وقت محلی تغییر مسیر داد. کنترل ماموریت در ستاد فضانوردی ناسا در هوستون برای اولین بار متوجه شد که ایستگاه فضایی چند دقیقه بعد از موقعیت طبیعی خود منحرف شده و باعث ایجاد هشدار خودکار به فضانوردان سرنشین شد.

جوئل مونتالبانو که مدیر آی اس اس ناسا است در روز پنجشنبه در ساعت ۱۲: ۴۲ بعد از ظهر به وقت محلی اعلام کرد که ایستگاه فضایی کنترل موقعیت خود را از دست داده بود.

مطالب مرتبط:

جوئل مونتالبانو: ما در حال ایجاد تعادل بین تیرانداز‌های رانشگر هستیم

ایستگاه فضایی

مقامات ناسا گفتند که این ایستگاه، یک آزمایشگاه علوم تزئینی با ۱۶ واحد زندگی تحت فشار و بار، در هر دقیقه حدود ۱٫۵ درجه از زمین خارج می‌شود. رانشگر‌ها در سمت دیگر ایستگاه فضایی، از ماژول خدماتی وزدا که متلعق به روسیه است برای مقابله با نیرو‌های به وجود آمده توسط ناوکا استفاده کردند. مأمور کنترل ماموریت ناسا این پدیده را به طناب کشی تشبیه کرد.

درو مورگان که در مخابرات کنترل ماموریت فعالیت دارد و از فضانوردان آمریکایی مستقر در هوستون است، در مورد این موضوع بیان کرد:

فقط برای آگاه کردن شما، در حال حاضر ما کمی درگیر هستیم تا بین رانشگر‌هایی که از ماژول وزدا و ناوکا شلیک می‌کنند، تعادل ایجاد کنیم. ما در حال حاضر بهترین اقدامات را انجام می‌دهیم.

تقریباً یک ساعت بعد، در ساعت ۱: ۲۹ بعد از ظهر به وقت محلی، کنترل ماموریت در هوستون و مسکو کنترل ایستگاه را دوباره بدست آورد و آن را دوباره به موقعیت عادی خود بازگرداند. مورگان به فضانوردان آمریکایی گفت:

پیشرانه‌های ناوکا دیگر شلیک نمی‌کنند و ما دوباره به کنترل نگرش رسیده‌ایم، نرخ‌ها پایدار است. به راحتی می‌توان گفت که برای باقی روز و طبق برنامه دیگر قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد.

ناویاس گفت که خدمه ایمن هستند. بلافاصله مشخص نبود که چه عواملی باعث شلیک اشتباه رانشگر شده است. مونتالبانو در مورد علت به وجود آمدن این اتفاق گفت:

روسکاسموس یا همان آژانس فضایی روسیه تحقیقات خود را در این زمینه هدایت می‌کند.

مونتالبانو افزود که دیدن آی اس اس مانند آنچه در روز پنجشنبه تحت تأثیر شلیک‌های جت غیرمجاز از نگرش خود خارج شد، قطعاً چیزی نیست که به طور منظم در تاریخچه ۲۰ ساله ایستگاه فضایی اتفاق بیفتد. مونتالبانو گفت که سایر شرکای این ایستگاه در آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن و آژانس فضایی اروپا در حین انجام این رویداد از سلامت ایستگاه نظارت می‌کردند.

این اتفاق ناشناخته ناسا را ​​مجبور کرد تا پروژه برنامه‌ریزی شده بوئینگ از کپسول استارلایرن را که بدون پیچ است، به آی اس اس موکول کند. این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرتاب اکنون برای سه شنبه ۳ آگوست در ساعت ۱: ۲۰ بعدازظهر برنامه‌ریزی شده است.

ناوکا سفر سختی به‌ ایستگاه فضایی داشته است

ناوکا که در زبان روسی به معنای علم است، چهارشنبه گذشته پس از هفته‌ها تاخیر در ساعت ۱۱ به خاطر مشکلات ناشی از سیستم راهنمای ماژول، از کاسمودروم بایکانور روسیه در قزاقستان پرتاب شد. حتی اگر هفته گذشته این ماژول پرتاب شده باشد، این ماژول سابقه طولانی دارد. توسعه آن از سال ۱۹۹۵ آغاز شد و در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۰۷ پرتاب شود.

ناوکا تقریباً بلافاصله پس از ورود به فضا با مشکلاتی روبرو شد. فضاپیما آرایه‌های خورشیدی خود را ۱۳ دقیقه پس از پرتاب بدون هیچ مشکلی مستقر کرد، اما پیشرانه و مشکلات ارتباطی مانع از ورود فضاپیما به مدار مورد نظر خود شد. مهندسین و اعضای کنترل مأموریت در مسکو در تلاش بودند تا این مشکل را رفع کنند و در نهایت رانشگر‌های ثانویه فضاپیما را تقویت کردند تا از سقوط ناوکا از مدار و سوختن در جو زمین جلوگیری کند.

ناوکا دوباره در مدار عادی قدم خود را بازپس گرفت و هشت روز پیاده روی خود را به ایستگاه فضایی ادامه داد و در آنجا به طور مستقل پهلو گرفت.

منبع: The Verge

برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.