مقایسه کروم، فایرفاکس و اج؛ کدام مرورگر رم بیشتری مصرف می‌کند؟

۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
مقایسه مرورگرهای کروم، فایرفاکس و اج

چندین سال پیش، شرکت بازی‌سازی Corsair تبلیغ جالبی با مخاطبینش به اشتراک گذاشت که خیلی سریع باعث جلب توجه همگان شد. در این تبلیغ، یک مرد که لباسی با لوگوی مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) پوشیده بود، در حال بلعیدن مقداری زیادی کوکیِ طراحی‌شده به شکل RAM از داخل یک بشقاب بود؛ درحالی‌که فردی دیگر با لباسی که لوگوی برنامهٔ فوتوشاپ (Adobe Photoshop) را داشت، تنها تکه‌های کوچکی از این کوکی‌ها را برمی‌داشت و پس از استفاده از تنها بخش کمی از آن، باقی‌ماندهٔ آن‌ها را به بشقاب برمی‌گرداند.

اگرچه این تبلیغ اتهام بزرگی به شرکت گوگل و مرورگر کروم بود، اما تقریباً تصویر خوبی از میزان استفادهٔ RAM این مرورگر به کاربر ارائه می‌داد. همان‌طور که احتمالاً تا کنون متوجه شده‌اید، مرورگر کروم تا حدود زیادی از مموری کامپیوتر شما را برای خودش کنار می‌گذارد، اما همواره این سؤال مطرح می‌شود: آیا کروم واقعاً به همان‌قدری که در این زمینه منفور شده، از RAM دستگاه شما استفاده می‌کند؟ هم‌چنین آیا این قضیه برای سایر مرورگرهای محبوب اینترنتی هم صدق می‌کند یا خیر.

در این مقاله از دو مرورگر موزیلا فایرفاکس (Mozilla Firefox) و مایکروسافت اج (Microsoft Edge) به‌عنوان حریفان اصلی کروم برای مقایسهٔ میزان استفاده از RAM استفاده شده و نتایجی که به‌دست آمده، بسیار جالب هستند. با وجود این‌که کروم شهرت زیادی برای دراختیارگرفتن مموری دستگاه‌های کامپیوتری را دارد، در این آزمایش‌ها بدترین نتایج متعلق به این مرورگر نبود. کروم در اکثر اوقات عملکردی عادی داشت و این فایرفاکس بود که بیشترین میزان RAM را در میان این سه مرورگر استفاده می‌کرد. مرورگر اج مایکروسافت نیز در تمامی آزمایش‌هایی که انجام شد، کم‌ترین میزان RAM ممکن را در اختیار خودش قرار می‌داد.

گوگل کروم

مقایسهٔ کروم، فایرفاکس و اج: شرایط آزمایش

خوب است بدانید: حافظه دسترسی تصادفی (Random-access memory) یا رَم (RAM) نوعی حافظه رایانه بصورت کوتاه مدت برای ذخیره‌سازی موقت داده‌ است. کامپیوتر شما به رم برای تحلیل متون، داده‌ها، تصاویر، موسیقی، ویدئو یا هر چیز دیگری که درون یک وبسایت می‌توانید پیدا کنید، نیاز دارد. همین موضوع دلیل استفادهٔ زیاد مرورگرهای اینترنتی از رم دستگاه است؛ مخصوصاً در اوقاتی که تب‌های بیشتری را حین استفاده از مرورگرتان باز می‌کنید.

رم یکی از کلیدی‌ترین قطعات کامپیوتر و نوعی حافظه برای ذخیره‌سازی داده‌هاست؛ این‌گونه حافظه‌ها در واقع داده‌های مربوط به نرم‌افزارها و سیستم‌عامل را در خود نگهداری می‌کنند تا در صورت نیاز، CPU بتواند به سرعت به این اطلاعات دسترسی پیدا کند.

برای بررسی این‌که هر مرورگر چه میزان رم نیاز دارد، ما تمام برنامه‌های غیرضروری داخل رایانه را بستیم و مرورگرهای ذکرشده را یکی‌یکی مورد آزمایش قرار دادیم. پس از بازکردن هر یک از این مرورگرها، ۱۰ تب که کاربرد و محبوبیت بیشتری میان کاربران دارند را باز کردیم: گوگل، آمازون، نتفلیکس، اسپاتیفای، یوتیوب و … (هم‌چنین در کنار این سایت‌ها، صفحهٔ اصلی سایت شرکت Corsair نیز قرار داشت؛ چراکه این شرکت باعث شده بود تصمیم به انجام این آزمایش بگیریم.)

برای جلوگیری از بازشدن افزونه‌ها یا بوکمارک‌ها نیز تصمیم گرفتیم تا از حساب‌های کاربری «مهمان» درون هر یک از مرورگرهای ذکرشده استفاده کنیم. از این‌جا به‌بعد، تنها کاری که لازم بود انجام بدهیم این بود که برنامهٔ Windows Task Manager را اجرا کنیم و میزان مموری استفاده‌شده توسط هر یک از مرورگرها را نظارت کنیم.

گام بعدی این بود که ببینیم سه مرورگر کروم، فایرفاکس و اج چگونه حجم بزرگ‌تری از داده‌ها را مدیریت می‌کنند. وقتی چندین تب به‌صورت هم‌زمان باز باشد، مرورگر به‌جای این‌که میزان مموری در اختیارش را به‌صورت مساوی تقسیم کند، میان این تب‌ها اولویت‌بندی خودکاری انجام می‌دهد تا تب‌هایی که از اهمیت بیشتری برخوردارند و کاربر بیشتر با آن‌ها سر و کار دارد، عملکرد بهتری داشته باشند. در دور بعدی، علاوه بر ۱۰ تب اصلی که از قبل باز کرده بودیم، ده تب دیگر را از سایت‌های پرمخاطب نیویورک تایمز (New York Times)، دیزنی پلاس (Disney Plus)، گوگل استیدیا (Google Stadia)، ای‌بی (eBay)، بست بای (Best Buy) و … باز کردیم.

مطالب مرتبط:

در گام بعدی نیز برای آزمایش این‌که هر یک از این ۳ مرورگر تا چه حد توان و ظرفیت نگه‌داری رم را دارند، ۶۰ وبسایت را به‌صورت همزمان باز کردیم. این ۶۰ سایت در واقع ۳ کپی مختلف از هر یک از ۲۰ تبی بود که در مراحل قبلی از آن‌ها نام بردیم. در آزمایش نهایی هم هر مرورگر را دو بار اجرا کردیم و درون هر یک از دو مرورگر یکسان اجراشده، ۲۰ تب دیگر را به‌صورت هم‌زمان باز کردیم. این مسئله درست مثل این است که یک کاربر به‌صورت هم‌زمان از یک پنجره مرورگر برای تایپ‌کردن و از یک پنجرهٔ جداگانهٔ دیگر برای تحقیق‌کردن دربارهٔ موضوع خاصی استفاده کند.

مقایسهٔ کروم، فایرفاکس و اج: نتایج استفاده از رم

اجرای هم‌زمان ۱۰ تب در گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس، به‌ترتیب نیازمند ۹۵۲ و ۹۹۵ مگابایت رم بود. در این میان، جالب‌ترین نتایج متعلق به مرورگر اج مایکروسافت بود که تنها ۸۷۳ مگابایت رم را در اختیار خود قرار می‌داد؛ عددی که در مقایسه با دو مرورگر دیگر، بسیار چشم‌گیرتر است. چیزی که این موضوع را جالب‌تر می‌کند این است که مرورگر اج مایکروسافت در واقع از ساختار مرورگر کرومیوم (Chromium) استفاده می‌کند که توسط خود گوگل و درست مشابه مرورگر کروم توسعه داده شده. شکست‌دادن گوگل با استفاده از ساختاری که خود این شرکت در اختیارتان قرار داده، موضوع بسیار تحسین‌برانگیزی است که مایکروسافت به‌خوبی از پس آن برآمده.

اما در آزمایش ۲۰ تب هم‌زمان کروم با ۱٫۸ گیگابایت رم، بدترین نتیجه را از خود به جای گذاشت؛ در مقایسه با فایرفاکس و اج که به‌ترتیب ۱٫۶ و ۱٫۴ گیگ رم مورد استفاده‌شان قرار دادند.

مطالب مرتبط:

اج هم‌چنین در آزمایش ۶۰ تب هم‌زمان (درون یک مرورگر) با ۲٫۹ گیگابایت رم بهترین عملکرد را داشت؛ برخلاف فایرفاکس (۳٫۹ گیگ) و کروم (۳٫۷ گیگ). در این‌جا، در مقایسه با آزمایش ۲۰ تب هم‌زمان، اختلاف میان سه مرورگر به‌طرز وحشتناکی افزایش پیدا کرد؛ تا جایی‌که فایرفاکس تا یک گیگابایت رم بیشتر از اج برای اجرای بی‌نقص تب‌هایش نیاز داشت. البته از سوی دیگر هر کاربر باید میزان کاربرد و انتظارات خودش از یک مرورگر را در نظر داشته باشد؛ چراکه هر کاربر معمولی مشخصا نیازی به بازکردن ۶۰ تب هم‌زمان ندارد و در نهایت، همه چیز به استفادهٔ خودتان برمی‌گردد.

در تست نهایی (۴۰ تب هم‌زمان درون دو پنجره مرورگر جداگانه) اج نیازمند ۲٫۵ گیگابایت، کروم نیازمند ۲٫۸ گیگابایت و فایرفاکس نیازمند ۳ گیگابایت رم بود. این اعداد به‌دست‌آمده به‌گونه‌ای دوبرابر چیزی هستند که در آزمایش ۲۰ تب هم‌زمان این سه مرورگر به دست آمد؛ موضوعی که آنقدرها هم غیرمنتظره نبود، البته به‌جز در نتایج ثبت‌شده توسط مرورگر کروم. به‌نظر می‌رسد طبقه‌بندی تب‌های این مرورگر درون دو پنجرهٔ مختلف، باعث می‌شود شاهد عملکرد بهتری از آن باشیم.

مرورگر مایکروسافت اج

مقایسهٔ کروم، فایرفاکس و اج: نتایج

مایکروسافت در سال‌های اخیر، تلاش‌های زیادی برای تبدیل اج به یکی از بهترین مرورگرهای روز انجام داده. حال، نتایج به‌دست‌آمده حاکی از این هستند که این شرکت به‌خوبی از عهدهٔ مسئولیتی که در نظر داشته، برآمده. آمار مرورگر اج با اختلاف بهتر از هر یکی از دو مرورگر دیگر یعنی فایرفاکس و کروم بودند. اگر دستگاه شما از مقدار زیادی رم برخوردار باشد، تفاوت زیادی در کاربرد این سه مرورگر دیده نمی‌شود؛ اما اگر کامپیوتر یا لپ‌تاپتان میزان رم بالایی نداشته باشد، استفاده از مرورگر اج بسیار به‌صرفه‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود.

در نهایت، این موضوع لازم است ذکر شود که میزان استفاده از رم تا حدود زیادی متکی بر افزونه‌ها و سایت‌های مختلفی است که شما از آن‌ها استفاده و بازدید می‌کنید.

آیا نتایج به‌دست‌آمده از این آزمایش مرورگر اج را تبدیل به «بهترین» مرورگر کنونی می‌کند؟ لزوماً نه. شاید سبک‌بودن مرورگر و عدم استفادهٔ آن از میزان بالای رم دستگاه معیار خوبی برای مقایسهٔ آن با سایر مرورگرها باشد، اما مناسب‌ترین مرورگر برای شما باید علاوه بر این‌ها، توانایی اجرای افزونه‌های موردنظرتان را در کنار جلوگیری از نفوذ بدافزارها را در کنار ده‌ها معیار دیگر داشته باشد. در نظر داشته باشید که هیچ‌کدام از این معیارها به‌غیر از میزان رم استفاده‌شده در این مقاله مورد بررسی قرار نگرفت، از این رو این‌که تصمیم بگیرید پس از خواندن آن مرورگر مورداستفاده‌تان را تغییر بدهید، کاملاً بر عهدهٔ خودتان است.

در نهایت اگر قرار باشد یک نتیجهٔ کلی از این آزمایش دریافت کنیم، این است که کروم آنقدرها هم که فکرش را می‌کردیم در کنترل میزان رم کامپیوتر ضعیف نیست و هم‌چنین مایکروسافت اج، هر دو مرورگر کروم و فایرفاکس را در این مقایسه شکست می‌دهد.

خوشحال می‌شویم اگر شما نیز تجربه‌تان با هر یک از این سه مرورگر را در بخش نظرات با ما در اشتراک بگذارید. به‌نظر شما کدام‌یک، بهترین و کاربردی‌ترین گزینه به‌شمار می‌رود؟

اینستاگرام تکفارس
تلگرام تکفارس
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.