اپل نحوه پاسخگویی به درخواست های وزارت دادگستری آمریکا را تغییر می دهد

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۴
apple

اپل جمعه گذشته اعلام کرد در حال تغییر میزان همکاری خود با دادگاه و در اختیار دادن اطلاعات شرکت پس از دریافت احضاریه است. به تازگی اپل اعلام کرده است که در دوران ترامپ، وزارت دادگستری به دستور ترامپ، با ارسال چندین احضاریه از اپل خواستار اطلاعاتی شد که این شرکت در مورد برخی از قانونگذاران دموکرات در اختیار دولت ترامپ گذاشت.

این تغییر رویه پس از افشای اقدامات ترامپ رخ داد.

ترامپ گفته بود که چنین اشخاصی دشمن وی هستند. اپل احضاریه‌ای را از وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا دریافت کرده بود که این شرکت را مجبور می‌کرد ۷۳ شماره تلفن و ۳۶ آدرس‌ایمیل را تحویل دادگاه بدهد.

در فوریه ۲۰۱۸، اپل احضاراتی را از وزارت دادگستری دریافت کرد که درخواست کرده بود تا ۷۳ شماره تلفن و ۳۶ آدرس‌ایمیل برای مجموع ۱۰۹‌شناسه را در اختیار دولت ترامپ قرار دهد. در حالی که اپل این اطلاعات را به وزارت دادگستری آمریکا تحویل می‌داد، از دادن عکس و هر گونه‌ایمیل شخصی به آژانس خودداری کرد.

هفته گذشته نیویورک تایمز گزارش داد که احضاریه‌هایی که به اپل و سایر شرکت‌ها ارسال شده مربوط به تحقیقاتی است که توسط وزارت دفاع از طرف ترامپ انجام شده است تا مشخص شود چه کسی در رسانه‌ها جزئیات ارتباطات همکاران ترامپ با روسیه را فاش کرده است.

مطالب مرتبط:

تایمز (از طریق رویترز) بیان کرد که وزارت دفاع آمریکا با استفاده از اطلاعاتی که از طریق این احضاریه از اپل دریافت کرده است، توانسته است تا به اطلاعات دو دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان، دستیاران و اعضای خانواده آن‌ها دست یابد. این اطلاعات شامل یک فرزند خردسال نیز می‌شد.

اپل اعلام کرد که هیچ نظری درباره تحقیقات وزارت دادگستری ندارد و فقط اطلاعات پایه مانند اطلاعات عمومی حساب از جمله نام، آدرس، آدرس‌ایمیل و شماره تلفن، گزارش‌های اتصال و آدرس آی پی را در اختیار وزارت دادگستری قرار داده است. اپل خاطرنشان کرد که هیچ اطلاعاتی را در رابطه با اینکه چه کسی ممکن است پیام ارسال کرده باشد و چه زمانی ارسال کرده است به وزارت دادگستری آمریکا نداده است.

مایکل هورویتس، بازرس کل دادگستری روز جمعه گفت که او تحقیق خواهد کرد که چگونه دولت ترامپ اطلاعات مختلف دموکرات‌ها را در مجلس نمایندگان ایالات متحده ضبط کرده است. وی استفاده دولت از صدور احضاریه و سوء استفاده از سایر مراجع قانونی وزارت دادگستری برای به دست آوردن سوابق اعضای کنگره و افراد وابسته و در ارتباط با تحقیقات اخیر را بررسی خواهد کرد.

بازرس کل آمریکا افزود که بررسی وی شامل مطابقت قانون با سیاست‌ها و رویه‌های وزارت دادگستری آمریکا را بررسی می‌کند و اینکه آیا چنین درخواست‌هایی قانونی است یا خیر. یک مقام کاخ سفید اقدامات دولت ترامپ را وحشتناک خواند.

اپل محدودیت‌هایی را برای درخواست‌های آینده دولت آمریکا برای در اختیار دادن اطلاعات تعیین کرده است.

دو دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان که نامشان در درخواست وزارت دادگستری برای کسب اطلاعات از اپل وجود داشت، رئیس کمیته این مجلس یعنی آدام شیف و عضو کمیته یعنی اریک سوالول بودند. شیف هفته گذشته بیانیه‌ای داد و گفت:

دونالد ترامپ بار‌ها و بار‌ها از وزارت دادگستری خواستار اجرای موارد مختلف با استفاده از اختیارات سیاسی خود شد و سعی کرد از این وزارتخانه به عنوان اهرم علیه مخالفان سیاسی و اصحاب رسانه خود استفاده کند.

اطلاعات اپل وی توسط دولت ترامپ ضبط شده است. سوالول، یکی از دموکرات‌هایی که سال گذشته نامزد ریاست جمهوری آمریکا شد، نگران است که اگر ترامپ در سال ۲۰۲۴ بار دیگر کاندید شود و دوباره ریاست جمهوری را به دست آورد، ممکن است از وزارت دادگستری و روند آن صرف نظر کند و وارد اقدامات نظامی علیه مخالفان خود شود.

منبع: Phone Arena

برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.