دولت ترامپ اپل را مجبور کرده بود تا داده های حداقل دو دموکرات را فاش کند

۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
اپل

تاکنون، ممکن است در خبرگزاری‌های مختلف خوانده باشید که وزارت دادگستری دولت ترامپ به‌امید دریافت اطلاعات به صورت مخفیانه و همچنین جلوگیری از انتشار اطلاعات سری از طریق مطبوعات، مخفیانه سوابق تلفنی روزنامه نگارانی را که در نیویورک تایمز، سی ان ان و واشنگتن پست کار می‌کردند، مشاهده و ضبط می‌کرد. اما نیویورک تایمز اکنون گزارش داده است که دولت ترامپ فعالیت گسترده‌ای در این زمینه داشته است و تنها به روزنامه نگاران محدود نشده است. دونالد ترامپ اپل را مجبور کرده تا متادیتای آیفون را در اختیار دولت آمریکا قرار دهد.

در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، دولت ترامپ اپل را مجبور کرده بود تا اطلاعات حداقل دو عضو دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان را در اختیار این دولت قرار دهد، از جمله رئیس فعلی این مجلس یعنی آدام شیف و نماینده حاضر مجلس نمایندگان یعنی اریک سوالول. در کل اطلاعات ده نفر از آن جمله اعضای آن کمیته و دیگران در اختیار دولت ترامپ قرار داده می‌شده است، از جمله اعضای خانواده و حداقل یک کودک.

مطالب مرتبط:

مانند دیگر شرکت‌هایی که خواسته یا ناخواسته تحت فرمان دولت دونالد ترامپ بودند، اپل نیز تحت فشار برای در اختیار قرار دادن اطلاعات به صورت غیر قانونی به دولت آمریکا بود و مجبور شده بود حکمی را در مورد این موضوع امضاء کند و تا زمان انقضا این حکم در امسال نمی‌توانست به کسی چیزی در مورد اتفاقات افتاده شده بگوید. تنها دلیلی که اکنون در این باره می‌شنویم این است که وزارت دادگستری دولت جدید تصمیم گرفته است احضار‌ها و احکام عجیب دولت ترامپ را برای مطبوعات فاش کند.

در حالی که یکی از منابع در مصاحبه با نیویورک تایمز اصرار دارد که اپل فقط برخی اطلاعات کلی، نه عکس یا محتوای‌ایمیل‌ها را در اختیار این دولت قرار داده است، سال هاست که اهمیت این داده‌ها که با نام متادیتا شناخته می‌شوند، کاملاً ثابت شده است.

با مطالعه دقیق اطلاعات موجود در متادیتا می‌توانید تشخیص دهید که یک شخص کجا، چه موقع و با چه کسی یا شخص خاص در ارتباط بوده است یا صحبت کرده است، به ویژه اگر اطلاعات موجود در آن را با اطلاعات دیگر ترکیب کنید. تحقیقات قبلی نیویورک تایمز در مورد اهمیت متادیتا نشان داد که مقدار داده‌ای که از طریق متادیتای موجود در تلفن‌های هوشمند در اختیار کارگزاران قرار داده شده است، برای شناسایی اعمال یک شخص کافی بوده است.

شنبه گذشته، وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا قول داد که دیگر به طور مخفیانه سوابق روزنامه‌نویسان را برای کنترل مطبوعات یا شنود افراد انجام نخواهد داد.

اپل هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده است. اپل شرکتی است که با به روزرسانی جدید سیستم عامل آی او اس، گزینه‌های بیشتری را برای حفظ حریم شخصی افراد در اختیار کاربران آیفون و آیپد قرار داد. چنین اخباری کاملاً در تضاد با شعار‌های اپل است. نظر شما چیست؟ آیا اپل نمی‌توانست در برابر دولت ترامپ مقاومت کند؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: The Verge

0
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.